Inspektorzy pracy kontrolowali Urząd Miejski w Elblągu. Pracownik otrzymał zaległy dodatek specjalny
fot. archiwum elblag.net
Kontrola inspektorów pracy w Urzędzie Miejskim w Elblągu dotyczyła przede wszystkim wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Inspekcja pracy wniosła o wypłacenie dodatku specjalnego, który został przyznany pracownikowi z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych. Otrzymał on wyrównanie.
Po kontroli w Urzędzie Miejskim nadinspektor pracy Grażyna Nicewicz (Państwowa Inspekcja Pracy) wniosła o:
wypłacenie i wypłacanie pracownikowi dodatku specjalnego
przestrzeganie przepisów prawa pracy dotyczących nie wypowiadania pracownikowi warunków pracy i płacy okresie usprawiedliwionej nieobecności, a także w przypadku gdy brakuje mu nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego
ponowne obliczenie i wypłacenie pracownikowi zaniżonej kwoty wynagrodzenia za okres choroby w styczniu 2017 roku.
Biuro prasowe Urzędu Miejskiego tak odniosło się do wystąpienia pokontrolnego.
Dotyczy ono dodatku specjalnego, który został przyznany pracownikowi z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych.
Wymieniony pracownik otrzymywał dodatek specjalny za sprawowanie dodatkowej funkcji – Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Z uwagi na absencję chorobową tego pracownika oraz konieczność zabezpieczenia właściwej pracy Urzędu, jaka wynikała z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, pracodawca przydzielił pełnienie funkcji ABI innemu zatrudnionemu pracownikowi, a w konsekwencji przyznał mu dodatek specjalny za faktyczne wykonywanie zadań.
W związku z powyższym pracodawca odwołał pracownika przybywającego na absencji z tej funkcji, cofając mu równocześnie dodatek specjalny z powodu braku możliwości realizacji dodatkowego zadania z uwagi na absencję chorobową.Pracodawca kierował się zasadą racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi i zasobami ludzkimi, a decyzja wynikała z konieczności zapobieżenia sytuacji podwójnego finansowania tego samego zadania tj. płacenia dodatku w tym samym okresie, dwóm osobom, za te same zadania, które faktycznie wykonywane były przez jedną z nich.
PIP przyjęła jednak pogląd, iż ochrona przedemerytalna pracownika, przebywanie na zwolnieniu lekarskim, a także brak w Regulaminie wynagradzania UM zapisów, że dodatek specjalny za wykonywanie dodatkowych zajęć nie jest przyznawany w czasie nieświadczenia pracy – powoduje, iż pracownik nawet faktycznie niewykonujący dodatkowego zadania jest uprawniony do otrzymywania tego dodatku.
Na podstawie zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy dokonano wyrównania kwoty dodatku
- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.