› bieżące
09:01 / 27.03.2015

Inwestorzy: Chcemy, by elbląskie Ogrody dominowały w mieście i regionie

Inwestorzy: Chcemy, by elbląskie Ogrody dominowały w mieście i regionie

fot. Ryszard Siwiec

Budowa CH Ogrody trwała 23 miesiące. Do jego budowy wykorzystano tony betonu, stali i szkła, a efekt końcowy? Zdjęcia mówią same za siebie. To, jak zapewniają inwestorzy, największe centrum handlowe w Elblągu, do którego przyjeżdżać będą mieszkańcy sąsiedniego województwa pomorskiego, ale również Obwodu Kaliningradzkiego.

CH Ogrody w liczbach

Przed rozbudową klienci mieli do dyspozycji 17 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu, wliczając w to hipermarket Carefour. Po rozbudowie Ogrody zyskały ponad dwukrotnie większą powierzchnię – 42 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu. Gdy hipermarket Carefour funkcjonował samodzielnie, był jednopoziomowy, po włączeniu go w kompleks handlowy, CH Ogrody „urosło” do dwóch poziomów i parkingu podziemnego, ulokowanego na trzech poziomach (dotychczasowe 900 miejsc parkingowych powiększyło się do liczby 1250 miejsc). Przed rozbudową mieściło się tu ponad 90 punktów handlowo-usługowych. Po rozbudowie przybyło ich dodatkowo 40.

Okiem inwestora

Co o tym przedsięwzięciu, zrealizowanym z dużym rozmachem mówią ludzie, bez których nie byłoby Ogrodów, czyli inwestorzy?

Martin Sabelko z CBRE Global Investors tak mówił o powstawaniu Ogrodów:

W roku 2006 kupiliśmy hipermarket, który istniał na rynku już kilka lat. Postanowiliśmy przekonać naszych inwestorów, że ulokowanie kapitału w projekcie, zakładającym budowę Centrum Handlowego Ogrody, będzie dla nich korzystne. Przygotowania do budowy rozpoczęliśmy już rok później i przez kolejne lata sukcesywnie rozwijaliśmy projekt, czego efekt końcowy widzą państwo dziś. Prognozujemy, że Ogrody powinny przez najbliższe 10 lat być zaiste centrum handlu nie tylko w Elblągu, ale również okolicy.

Karel Zeman z firmy CBRE GI mówił natomiast:

Już w momencie, gdy nabyliśmy hipermarket Carefour wiedzieliśmy, że zarówno on, jak i przylegający do niego teren, ma ogromny potencjał. Z naszych obserwacji i wyliczeń wynikło jednak, że jest za mały jak na to miasto. W przekonaniu, ze Elbląg potrzebuje większego centrum handlowego utwierdziła nas konkurencja, która również próbowała swoich sił na tym polu. Chcemy, by CH Ogrody dominowało nie tylko tu, w tym mieście, ale w całym regionie.

Tomasz Szewczyk, współpracujący z firmą CBRE GI opowiadał:

Od 2007 do 2012 roku trwały przygotowania do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, by móc przystąpić do budowy CH Ogrody. Rozpoczęliśmy tę inwestycję – przebudowę za kadencji prezydenta Henryka Słoniny, zakończyliśmy zmianę planu zagospodarowania za czasów prezydenta Nowaczyka, budowa trwała za czasów urzędowania prezydenta Wilka i zakończona została za kadencji prezydenta Wróblewskiego, tak więc centrum handlowe, o którym mówimy, towarzyszyło im w trakcie sprawowania urzędu od momentu podjęcia decyzji o jego budowie aż po jej zakończenie.

Szacuje się, że wraz z otwarciem Ogrodów w nowych sklepach i instytucjach, współpracujących z centrum handlowym, zatrudnienie znalazło blisko 1700 osób.

10
0
oceń tekst 10 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 40