Inwestorzy zainteresowani Elbląskim Parkiem Technologicznym
Myśląc o inwestycji, przedsiębiorca bierze pod uwagę wiele czynników, które po zsumowaniu, ułatwiają wybór oferty wartej głębszego zainteresowania. Decydują o tym lokalizacja, system ulg, tereny inwestycyjne czyli kompleksowa oferta inwestycyjna. Atrybuty te posiada Elbląski Park Technologiczny (EPT), który jest efektem dwuletniej wytężonej pracy nad projektem pn "Elbląski Park Technologiczny na Modrzewinie Południe". Realizacja przedsiębiorstwa realizowanego przez Urząd Miejski w Elblągu, właśnie dobiega końca.
W skład EPT wchodzi 67,7 ha terenów inwestycyjnych oraz Centrum Biznesu, Rozwoju i Innowacji (CBRI). Jest to pierwszy budynek kompleksu technologicznego, w którym funkcjonować będą Centra Badawczo-Rozwojowe (CBR). Część terenów objętych jest Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną, co daje inwestorom 50, 60, a nawet 70% ulgi!
W szerszym ujęciu, EPT można najdobitniej określić, przedstawiając pokrótce ideę tzw. "złotego trójkąta", czyli połączenia samorządu, biznesu i nauki. Samorząd pełni w nim rolę organizatora i tylko organizatora. Kluczem do sukcesu ma być współpraca przedsiębiorców z czterema jednostkami badawczymi zlokalizowanymi w CBRI. Będą to: Centrum Informatyki Stosowanej, Centrum Jakości Środowiska z funkcjonującymi laboratorium hydrologii, laboratorium badań emisji gazów i metali ciężkich, Centrum Technologii Drewna i Centrum Metaloznawstwa. Świadczone w nich będą usługi badawcze, z których korzystać będą przedsiębiorcy skupieni w EPT. Wysoki poziom usług zapewniać będzie wykwalifikowana kadra oraz wysokiej jakości, nowoczesny sprzęt badawczy.
Oprócz wspomnianych usług, na inwestorów czekają tereny inwestycyjne z przeznaczeniem pod przemysł. Plan Zagospodarowania Przestrzennego EPT obejmujący 67 ha dokładnie określa przeznaczenie działek i ułatwia dobrać grunt pod konkretną inwestycję. Dostępne nieruchomości, na życzenie przedsiębiorcy, mogą być dopasowane do indywidualnych preferencji inwestora. Znaczna część terenów inwestycyjnych skupionych wokół EPT, została włączona do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki temu inwestorom oferowany jest system ulg podatkowych umożliwiających w krótkim czasie rozwój inwestycji. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa są to ulgi w wysokości 50, 60 a nawet 70 %.
O tym, że EPT posiada atrakcyjne pod względem inwestycyjnym tereny, przekonać powinien fakt, że inwestowaniem zainteresowane jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiadomo już, że w bezpośrednim sąsiedztwie CBRI zostanie wybudowany Ośrodek Zarządzania Informacją.
Do idei współpracy biznesu z nauką, którą wdraża elbląski samorząd przekonują się przedsiębiorcy lokujący swój kapitał w powstającym kompleksie technologicznym. Od stycznia 2010 roku produkcję realizuje Technika Okienna S.A., do uruchomienia produkcji przygotowuje się Posteor Sp z o.o. z branży metalurgicznej, z kolei Metal Expert zadeklarował chęć kupienia gruntu w EPT. Firma planuje zainwestować około 16 mln złotych, dzięki czemu wdroży nowoczesne technologie, poszerzy zakres usług oraz zapewni nowe miejsca pracy. Miasto prowadzi negocjacje z pięcioma kolejnymi inwestorami: trzech lokalnych oraz dwóch inwestorów z kapitałem zagranicznym.
Zainteresowanych zapraszamy na stronę Elbląskiego Parku Technologicznego http://www.ept.umelblag.pl.
Informacje są także udzielane w Wydziale Strategii i Funduszy Unijnych UM Elbląg