Inwestycje w Elblągu rozpoczyna Energa Kogeneracja
fot. Energa Kogeneracja
Umowa na budowę kotłowni rezerwowo-szczytowej kończy erę dominacji węgla jako głównego paliwa do produkcji ciepła w Elblągu. Szacunkowe koszty realizacji całego programu inwestycyjnego spółki w Elblągu to ok. 250 mln zł.
Energa Kogeneracja oraz przedsiębiorstwo ENERGOTECHNIKA-ENERGOROZRUCH S.A. podpisały umowę w sprawie budowy kotłowni rezerwowo-szczytowej o mocy 3x38 MW. To jeden z kluczowych elementów programu inwestycyjnego spółki w Elblągu. Docelowo będzie to jedno z głównych źródeł produkcji ciepła na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego, wspólnie z kogeneracyjnym układem silników gazowych oraz optymalizowanym obecnie blokiem biomasowym BB20p. Szacunkowe koszty realizacji programu inwestycyjnego spółki w Elblągu to ok. 250 mln zł.
Rozpoczęcie programu inwestycyjnego Energi Kogeneracji jest wynikiem podpisania nowej umowy na sprzedaż ciepła z EPEC.
Energa żegna węgiel jako główne paliwo do produkcji ciepła dla Elbląga. Realizujemy program inwestycyjny wart ponad ćwierć miliarda złotych, który na nowo ukształtuje elbląskie ciepłownictwo, z korzyścią dla środowiska. Na inwestycji Energi zyskują wszyscy. Mieszkańcy mogą być spokojni o dostawy ciepła, Elbląg współpracuje ze sprawdzonym partnerem, a elektrociepłownia może się rozwijać razem z miastem
– mówi Michał Wawryn, prezes zarządu Energi Kogeneracji.
- To ważna wiadomość dla elblążan – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga - Nowe inwestycje Energi pozwolą na czystsze powietrze w mieście, co jest bardzo istotne z punktu widzenia jakości życia mieszkańców. Jest to jeden z najważniejszych efektów umowy z Energą Kogeneracja na dostawy ciepła do naszego miasta.
Planowany termin zakończenia budowy kotłowni to przełom 2021 i 2022 roku. W tym czasie ciepło dla miasta zapewniać będzie blok biomasowy, którego wyprowadzana moc cieplna po optymalizacji wzrośnie do 42 MWt, oraz ciepłownia Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Dojazdowej o mocy 40 MWt. Ich produkcja uzupełniona zostanie przez rozwiązanie tymczasowe – mobilną instalację ciepłowniczą o mocy 40 MWt.
Źródłem wspierającym system ciepłowniczy Elbląga będzie też ostatni kocioł węglowy elektrociepłowni, który po redukcji mocy do 42 MWt podlegał będzie rygorom emisji wynikającym z innych regulacji unijnych niż dotychczas. Dzięki temu będzie mógł pozostać w eksploatacji do końca 2024 roku. Przez większą część tego okresu będzie stanowił jednak źródło rezerwowe. Dwa pozostałe kotły węglowe, zgodnie z wymogami unijnymi, zostały wyłączone z eksploatacji z końcem czerwca br.