› bieżące
12:58 / 31.01.2017

IPN: czołg przy Armii Krajowej tak, ul. Diaczenki nie

IPN: czołg przy Armii Krajowej tak, ul. Diaczenki nie

fot. archiwum elblag.net

Nie ma obaw Instytut Pamięci Narodowej nie zamierzał i zamierza usunąć czołgu, stojącego przy Armii Krajowej. Nigdy nie podjął takiej decyzji. Lista, na którą powoływano się w mediach pochodzi z publikacji naukowej „Pomniki wdzięczności Armii Czerwonej w Polsce Ludowej i w III Rzeczypospolitej”. Prof. Igor Hałagida wyjaśnia: „IPN nic nie ma do takich pomników”.

Na Facebooku wiele osób protestowało przeciw usunięciu czołgu znajdującego się przy ul. Armii Krajowej. W ich mniemaniu taką decyzję  podjął Instytut Pamięci Narodowej. Informacja taka nie jest prawdziwa. 

Plotka powstała za sprawą publikacji naukowej „Pomniki wdzięczności" Armii Czerwonej w Polsce Ludowej i w III Rzeczypospolitej” z 2015 roku, autorstwa Dominiki Czarneckiej. Tak na marginesie, praca została wyróżniona w konkursie im. Władysława Pobóg – Malinowskiego.

W tej książce jest lista 229 obiektów upamiętniających Armię Czerwoną, w tym czołg z Elbląga

- wyjaśnia Renata Gieszczyńska z olsztyńskiego IPN.

Katarzyna Lisiecka z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa gdańskiego IPN nie ma wątpliwości.

Takiej listy nigdy nie było

- stwierdza.

Zwróciliśmy się także do prof. Igora Hałagidy z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Oto odpowiedź.

IPN nie chce walczyć z żadnym artefaktem czy zabytkiem sztuki wojennej, obojętnie czy stoi on w muzeum czy na ulicy. Wbrew obecnym tłumaczeniom ustawianie takich czołgów T-34 w latach 70-tych było po prostu... ukrytym złomowaniem sprzętu. Służyły one bowiem jeszcze na przełomie lat 60/70-ch, a gdy weszły nowsze modele (T-54) zaczęto je "upychać" w wielu miastach pod w celach propagandowych pod pozorem pamięci o wojnie.

Tak też chyba było w przypadku czołgu elbląskiego, o czym świadczyć może wspomniana tablica "Symbol walki 1 Warszawskiego Pułku Czołgów im. Bohaterów Westerplatte z hitlerowskim najeźdźcą" - red.). Nie za bardzo bowiem wiem co ma wspólnego z Elblągiem 1. Warszawski Pułk Czołgów im Bohaterów Westerplatte... ( Od 1952 roku pułk stacjonował w Elblągu - red.). IPN nic nie ma do tego rodzaju pomników. Jeżeli taka będzie wola lokalnej społeczności - mogą pozostać, raczej chodzi o ewentualne tablice i symbole propagujące ustrój totalitarny lub przekazujące nieprawdę.

Prof. Hałagida odniósł się także do zasad wynikających z ustawy o zakazie propagowania komunizmu oraz do ulicy Gienadija Diaczenki.

Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. wyraźnie mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno się upamiętniać "osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować".

W przypadku trzech podanych przez Panią nazw (Armii Ludowej, Gienadija Diaczenki i Janka Krasickiego) mamy do czynienia właśnie z takim przypadkiem. Ustawodawca inicjatywę w tej sprawie nałożył na samorządy, a w przypadku niewywiązania się z tego obowiązku w przeciągu roku - sprawa znajdzie się w kompetencji wojewody. Więcej na ten temat  jest tutaj:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Spór o miejsce dla czołgu T34/38 trwa. Złomowisko czy muzeum?

05.09.2013 komentarzy 15

Czołgt T34/38 jest kłopotliwym obiektem dla władz miasta. Dla jednych sowiecka „pamiątka”, dla innych symbol Pierwszego Pułku Czołgów w...

Ten czołg to już nie pomnik a śmietnik. Zobacz zdjęcia

27.09.2013 komentarzy 7

Wokół pomnika czołgu narosło wiele kontrowersji. Wszyscy o obiekcie dyskutują, jednocześnie nikt czołgiem realnie nie zajmuje się. Dzisiejsza wizja obiektu...

Czołg zmienił barwy. Nie jest już kolorowy (galeria zdjęć)

29.09.2013 komentarzy 11

Za sprawą grupy miłośników militariów z Elbląga czołg T34/85 stojący na cokole obok miasteczka handlowego zmienił swoje barwy. Niegdyś pomalowany...

Czołg przy Armii Krajowej przejęło elbląskie muzeum. Przyczyną nie jest strach przed ustawą dekomunizacyjną

03.08.2017

Czołg przy ul. Armii Krajowej stał się eksponatem elbląskiego muzeum. Specjaliści sprawdzą dokładnie jego historię i poddadzą konserwacji. Nie będzie...