› bieżące
11:30 / 06.04.2017

Irena Sendler będzie miała swoją ulicę w Elblągu?

Irena Sendler będzie miała swoją ulicę w Elblągu?

fot. archiwum elblag.net

Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się pod koniec marca, jej przewodniczący Marek Pruszak, w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą dotycząca upamiętnienia zmarłego 28 stycznia radnego Zdzisława Olszewskiego poprzez nadanie jednej z elbląskich ulic jego imienia. 30 marca do Komisji ds. nadawania nazw w Elblągu wpłynął jeszcze inny wniosek podpisany przez pięciu radnych miejskich w sprawie nadania jednej z ulic imienia Ireny Sendlerowej. Z takim wnioskiem wystąpili: Wojciech Rudnicki, Jolanta Janowska, Jan Radzimirski, Ryszard Klim oraz Andrzej Tomczyński.

Kilka miejskich ulic będzie musiało zmienić nazwy w związku z powołaną do życia ustawą dezubekizacyjną. Zapewne to właśnie jedna z nich zyska imię Zdzisława Olszewskiego, a inna - być może - Ireny Sendlerowej, która w czasie II Wojny Światowej i okupacji niemieckiej ratowała żydowskie dzieci i pomagała ludności zamkniętej w getcie.

Jej życiorys stał się kanwą dla hollywoodzkich opowieści, a jej życie dowodem na człowieczeństwo, które zostało wystawione na ogrom cierpień. Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 roku. W 1932 roku podjęła pracę w Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej, gdzie prowadziła dział opieki nad matkami nieślubnych dzieci. W czasie wojny była zaangażowana w działalność konspiracyjną. Została mianowana szefową działu dziecęcego Rady Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczyła jako "żywy drogowskaz" w wyprawie Jana Karskiego do getta w Warszawie, z którego ten sporządził swój raport o sytuacji Żydów (później przekazany na Zachód). W PRL-u (1948-1968) należała do PZPR, z którego wystąpiła po wydarzeniach z marca 1968 roku.

W 2006 roku stowarzyszenie Dzieci Holocaustu wespół z fundacją "Life in a Jar" oraz przy udziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP powołało do życia nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Jej pierwszym laureatem był Norman Conard. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.

Prezydent RP odznaczył ją:

- Orderem Orła Białego;

- Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski;

- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

24 maja 2007 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy, a w czerwcu tego samego roku wyróżnienie Honorowego Obywatela Tarczyna.

Zmarła 12 maja 2008 roku.

W 2009 roku w Elblągu otwarto Elbląskie Centrum Społeczne im. Ireny Sendlerowej. Na jego otwarciu pojawiła się jej córka Janina Zgrzebska.

 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Jedna z ulic Elbląga będzie nosiła imię Zdzisława Olszewskiego?

30.03.2017 komentarzy 2

Zdzisław Olszewski, pomimo sędziwego wieku (82 lata), odszedł dość niespodziewanie tego roku - 28 stycznia wczesnym rankiem. Kilka dni później (1 lutego)...

Ulica Tadeusza Mazowieckiego w Elblągu?

22.05.2017 komentarzy 10

Na ręce Prezydenta Miasta Witolda Wróblewskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Pruszaka zostało złożone pismo przez...