W pierwszej części konferencji zapraszamy do spotkania z ekspertami i praktykami pracującymi na co dzień w przedsiębiorstwach społecznych oraz działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w formie prezentacji i dyskusji.
W tym roku zaprezentujemy możliwości, jakie w zakresie włączenia społecznego daje Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przedstawimy stan prac nad ustawami o spółdzielniach socjalnych oraz ekonomii społecznej i solidarnej.
Pokażemy jak, dzięki powstaniu niewielkiej firmy, zmienia się życie całej społeczności. Za kulisy prowadzenia spółdzielni socjalnej, nagrodzonej w tym roku w regionalnym Konkursie „Godni Naśladowania”, weźmie nas Pan Andrzej Drozda - prezes Spółdzielni Socjalnej Zwiastun z Dąbrówna koło Ostródy.
Druga część konferencji to mniej formalna, warsztatowa przestrzeń umożliwiająca zgłębienie tematu i dyskusję w jednym z trzech bloków. Pan Cezary Startek, prezes Spółdzielni Socjalnej Lepiej z Miłek koło Giżycka, podzieli się doświadczeniem z zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnych osób prawnych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Jest to rozwiązanie, które w naszej części województwa jeszcze nie jest spotykane, dlatego może być dla nas ciekawą inspiracją – mówi Maciej Bielawski, organizator konferencji.
Nowym trendom w zarządzaniu podmiotami ekonomii społecznej poświęcone będzie spotkanie z Martą Florkowską, pracującą z przedsiębiorstwami społecznymi w Stowarzyszeniu ESWIP.
Kiedy warto skorzystać z pożyczki preferencyjnej dla podmiotów ekonomii społecznej? Jak przygotować wniosek o takie wsparcie? Na te pytania odpowie Magdalena Czuchryta z Towarzystwa Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. W ciągu prawie 4 lat funkcjonowania Fundusz Towarzystwa Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych udzielił 500 pożyczek dla 401 przedsiębiorstw społecznych na kwotę 39 mln zł. Przedsiębiorcy stworzyli ponad 550 miejsc pracy, utrzymując ponad 2000 miejsc pracy – informuje pani Magdalena. Ze względów organizacyjnych to spotkanie odbędzie się, jeśli udział w nim zadeklarują reprezentanci co najmniej pięciu podmiotów ekonomii społecznej.
Konferencja odbędzie się w godzinach 10.00-14.00. Swoje uczestnictwo należy zgłosić, wypełniając do 10 listopada 2017 formularz dostępny od adresem: https://goo.gl/forms/D70zzBNBrvYWB39f1
Osobą kontaktową jest Rafał Narnicki, tel.: 55 235 33 88, e-mail: r.narnicki@eswip.pl
Szczegółowy program Konferencji jest dostępny do pobrania poniżej:
http://owies.org.pl/aktualnosci/298,ix-elblaska-konferencja-ekonomii-spolecznej
Wydarzenie odbywać się będzie w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie ESWIP pn. „Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.