Jadłospis osób starszych – co powinna zawierać dieta seniora?
Codzienny jadłospis osób starszych powinien być dostosowany do zmian, jakie zachodzą w organizmie człowieka wraz z wiekiem. Planując posiłki dla osób dojrzałych, należy więc brać pod uwagę ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wodę, kaloryczność posiłków, a także pamiętać o tym, by posiłki nie były zbyt ciężkostrawne. Na czym polega racjonalna dieta osób starszych i jakie składniki powinny znaleźć się w ich codziennym jadłospisie?
Składniki diety osób starszych
Osoby starsze powinny spożywać większe ilości pełnowartościowego białka. Niedobór tego składnika związany jest z problemami z trawieniem i wchłanianiem się go z pożywienia. Białko znaleźć można w rybach, chudym mięsie oraz niskotłuszczowych produktach mlecznych. W diecie osób starszych nie może również zabraknąć wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które działają ochronnie między innymi na układ krwionośny. Znaleźć je można przede wszystkim w rybach morskich i olejach roślinnych. Innymi źródłami tłuszczu w diecie seniorów powinny być: chude mięso i wędliny oraz orzechy.
Węglowodany powinny stanowić główne źródło energii w diecie seniorów. Jednakże powinny to być węglowodany złożone, które znajdują się produktach zbożowych i warzywach. Owoce i warzywa są źródłem błonnika pokarmowego w diecie, który niezbędny jest do prawidłowej pracy jelit, przeciwdziała zaparciom, nowotworom i chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dobrze przyswajalny błonnik znaleźć można w kaszach (np. jęczmiennej lub), brązowym ryżu, a także w zbożowych produktach z grubego przemiału (pełnoziarniste pieczywo, graham).
Właściwe nawadnianie osób starszych
Woda to kolejny, niezwykle ważny składnik w diecie osób dojrzałych. Normy żywienia podają, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni przyjmować około 2500 ml wody dziennie. Ilość ta to suma wody dostarczonej w postaci napojów i płynów zawartych w pożywieniu spożytym w ciągu dnia. Osoby w dojrzałym wieku są bardziej narażone na odwodnienie organizmu. Przyczyną tego stanu jest między innymi odczuwanie mniejszego pragnienia w stosunku do zapotrzebowania oraz mniejsze spożycie wody. Odwodnieniu sprzyjają również różne choroby, obniżona sprawności nerek, a także przyjmowanie leków działających diuretycznie (moczopędnie).
Wiele przydatnych informacji o żywieniu osób starszych, a także porad i podpowiedzi dotyczących ich diety można znaleźć na stronie: zywieniemaznaczenie.pl.
Jak dbać o dobre samopoczucie u osób starszych? To często pytanie, które zadają sobie osoby dojrzałe oraz ich rodziny. Jednym z najprostszych, a zarazem podstawowym sposobem troszczenia się o zdrowie jest utrzymywanie prawidłowej diety. Warto mieć na uwadze, że osoby starsze powinny jeść regularnie 4-5 posiłków dziennie. Nie powinny być one jednak duże pod względem objętościowym, aby zbyt nie obciążać układu pokarmowego.