› bieżące
07:17 / 31.12.2013

Jak bawić się do rana i oszukać kaca?

Jak bawić się do rana i oszukać kaca?

fot. Małgorzata Łuczak

Przed nami sylwestrowa noc, szalona impreza, zabawa do rana. Istnieje ryzyko, że w Nowy Rok obudzimy się z dokuczliwym bólem głowy. Czy istnieje niezawodny sposób na kaca? Postanowiliśmy przedstawić kilka ze sposobów na tak zwany syndrom dnia poprzedniego.

Aby zapobiec skutkom trzeba poznać przyczynę. Powód kaca to dość złożony splot czynników. Najprawdopodobniej głównym winowajcą jest po prostu alkohol etylowy, który po spożyciu podlega reakcjom biochemicznym. Nie wyklucza się również wpływu metanolu. Za złe samopoczucie odpowiada również odwodnienie organizmu.

Co można zrobić zanim wzniesiemy toast?

1. Jedzenie – najlepsze będzie połączenie węglowodanów z tłuszczami. Może to być bułka z pełnoziarnistego pieczywa z filetem z indyka, serem, pomidorem i sałatą. Pożywienie nie tylko spowoduje wolniejsze wchłanianie alkoholu, stworzy też warstwę ochronną na ściankach żołądka. Nie należy jednak przesadzać, zbyt obfite i tłuste posiłki w połączeniu z alkoholem mogą z czasem prowadzić do uszkodzenia wątroby.


2. Wybór alkoholu – czysty alkohol (wódka), ma łagodniejszy wpływ na nasz organizm ze względu na mniejszą ilość zawartego w niej metanolu oraz garbników niż wódki gatunkowe (whisky, rum, koniak) oraz czerwone wino.

W trakcie imprezy

1. Popijamy wodę oraz soki – aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu należy pić przede wszystkim wodę oraz soki bogate w potas.
2. Jedzenie – aby zniwelować utratę potasu oraz magnezu polecane jest spożywanie warzyw oraz owoców. Witamina C zawarta w owocach w pewnym stopniu może zniwelować negatywny wpływ alkoholu.
3. Spożywanie napojów energetyzujących w połączeniu z alkoholem nie jest najlepszym pomysłem. Kofeina w nich zawarta tak jak etanol powoduje przyspieszenie częstotliwości skurczów serca. Może to wywołać niebezpieczne zaburzenia.

Co gdy już kac nas dopadł?

1. Śniadanie
– jak wiadomo to podstawa dnia. Powinno być bogate w cysteinę, która przyspiesza detoksykację organizmu. Doskonałą propozycją będzie jajecznica z zielonymi warzywami. Do picia poleca się sok lub wodę z miodem. Staraj się jednak nie obciążać układu trawiennego.
2. Lekarstwa - jeśli odczuwasz ból głowy lub brzucha można sięgnąć po aspirynę, która pomoże złagodzić objawy. Oczywiście nie należy przyjmować jej na pusty żołądek.

Redakcj elblag.net życzy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku oraz szampańskiej zabawy do białego rana!

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%