› bieżące
11:31 / 01.10.2012

Jak będzie wyglądał Elbląg w 2040 roku? Międzynarodowi architekci stworzą koncepcje centrum miasta

Jak będzie wyglądał Elbląg w 2040 roku? Międzynarodowi architekci stworzą koncepcje centrum miasta

fot. Konrad Kosacz

32 architektów i urbanistów z Polski, Niemiec, Danii, Estonii i Szwecji przebywa w Elblągu na trzydniowym seminarium Związku Miast Bałtyckich – Komisji Planowania Przestrzennego. Fachowcy zastanowią się, jak powinno wyglądać centrum Elbląga. Opracują też cztery robocze koncepcje naszego miasta w roku 2040.

- Niezwykle ważne dla nas jest spotkanie z państwem – powiedział, witając gości, Adam Witek wiceprezydent Elbląga. - W tym roku gościliśmy już studentów z programu Erasmus, którzy zajęli się Starym Miastem. Przez tydzień pracowali, a to, co zaprezentowali, otworzyło nasze umysły na nowe koncepcje. Ich spostrzeżenia wzbudziły w nas niesamowite emocje. Praca z przestrzenią miejską w naszym mieście to wyzwanie nie lada, bo praktycznie kiedy zaczęliśmy się rozpędzać, uchwalono Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2035. W niej zabrania się rozbudowy miasta na zewnątrz a nakazuje się uruchomić zabudowę wszystkich wolnych przestrzeni w centrum, tzw. plomb. Jednocześnie nie daje się nam dostatecznych uregulowań prawnych w ustawach i rozporządzeniach. A ta koncepcja jednocześnie wyrzuca do kosza wszystkie dotychczasowe plany miejscowe. Czekamy z niepokojem czy rzeczywiście tak się stanie. Wtedy przed nami praca od podstaw. Już dziś jesteśmy w trakcie zmiany Studium dla miasta. Zachęcam państwa do zachłyśnięcia się centrum miasta, terenami zielonymi, ale też do krytycznego spojrzenia na tereny wymagające rewitalizacji – dodał Adam Witek.

Z prezentacjami wystąpiły Katarzyna Wiśniewska dyr. Departamentu Urbanistyki i Architektury, główna organizatorka konferencji oraz Anita Pawlak kier. Biura Obsługi Inwestora. W programie na dziś znalazły się wycieczka po Starym Mieście oraz koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Efekty prac urbanistów i architektów zaprezentowane zostaną w środę.

Źródło: UM Elbląg

4
2
oceń tekst 6 głosów 67%