› poradnik
10:30 / 19.10.2011

Jak czyścić plastiki w aucie?

Jak czyścić plastiki w aucie?
Samochód to nie tylko lakier, szyby i tapicerka – powinniśmy dbać również o plastiki stosowane zarówno wewnątrz, jak i w środku pojazdu. Chociaż zderzaki i lusterka są zwykle lakierowane na kolor karoserii, nadal stosowane są listwy, chroniące przed drobnymi zarysowaniami na parkingach. Z czasem matowieją i płowieją. Łatwo można jednak przywrócić ich dawny blask i zmniejszyć ich podatność na zabrudzenia. Środki do pielęgnacji kokpitów, oprócz właściwości czyszczących, zwalniają proces osadzania się na nim kurzu.
 
Do wyboru mamy wiele produktów: od uniwersalnych, przeznaczonych do czyszczenia niemal wszystkiego, poprzez bardziej „wyspecjalizowane”, które nie tylko czyszczą z kurzu, owadów i innych zabrudzeń, ale także zabezpieczają plastik przed ponownym zabrudzeniem, utlenieniem, szkodliwymi promieniami UV, nadają połysk lub mat, a także działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
 
Przy produktach do kokpitów mamy zwykle do wyboru środki nadające różne stopnie połysku lub matu. Większość kierowców wybiera mat lub półmat, co jest słusznym rozwiązaniem, gdyż błyszczący kokpit może sprawić, że deska rozdzielcza będzie odbijała się w szybie. Produkty do stosowania wewnątrz auta mają ładniejszy zapach niż środki uniwersalne, zmniejszają zjawisko osadzania się kurzu, a niektóre zabijają szkodliwe bakterie i grzyby. Usuwanie zabrudzeń i bakterii z auta jest ważne, czego dowodzą badania brytyjskich naukowców, którzy porównali ilość bakterii w samochodach i toaletach, głosząc wniosek, że czyściej jest w toaletach.
 
Czernidła, wykorzystywane do opon, zderzaków i listew, nanosi się na umytą powierzchnię, by po chwili wypolerować je miękką szmatką. Efekt utrzymuje się przez kilka myć pojazdu.
 
Produkty dostępne są głównie w formie sprayów i pianek. Regularna konserwacja plastików zmniejsza też prawdopodobieństwo ich pękania. Najlepiej stosować środki, które dokładnie czyszczą plastiki, by osiągnąć lepszy efekt podczas nanoszenia preparatów konserwujących powierzchnię. Należy pamiętać o dość szybkim wycieraniu środków nanoszonych na plastiki, gdyż szybko wysychają, zmuszając nas do ponownego czyszczenia danego miejsca.
 
źródło: 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%