Jak czyścili zęby nasi przodkowie? Poznaj dawne sposoby higieny jamy ustnej i szczoteczki do zębów!
O konieczności dbania o jamę ustną i zęby doskonale zdawali sobie sprawę nasi przodkowie. Już od zamierzchłych czasów istniały liczne sposoby na to, aby zachować piękny i zdrowy uśmiech. Wiele z nich było inspiracją dla całkiem współczesnych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak wykałaczki czy nici dentystyczne, a także szczoteczki do zębów. Jak zatem przedstawia się historia pielęgnacji uśmiechu i szczoteczek dentystycznych?
Co prawda, pierwsze szczoteczki do zębów w znanej nam postaci, czyli z główką pokrytą włosiem i końcówką stanowiącą wygodny uchwyt, powstały dopiero pod koniec XV wieku. Jednak już dużo wcześniej istniały skuteczne metody służące do zapewnienia odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Starożytne metody pielęgnacji zębów
Już 5 tysięcy lat p.n.e. do czyszczenia zębów używano rozwidlonych na końcach gałązek. Przynajmniej takie informacje czerpiemy z archeologicznych badań nad starożytnymi cywilizacjami. W powszechnym użytku były również wykałaczki czy ptasie pióra, a nawet rybie ości. Natomiast protoplastą współczesnych nici dentystycznych były lniane nici, które również służyły do czyszczenia trudno dostępnych szpar pomiędzy zębami.
Jedną z prawdziwych ciekawostek był tak zwany Siwak (znany również jako Sanaj Miswak), czyli naturalna szczoteczka wykonana z drzewa arakowego. Jej antybakteryjne i przeciwzapalne działanie znane było Babilończykom już w piątym tysiącleciu przed naszą erą. A co istotne, szczoteczka ta ma swoich zwolenników nawet dzisiaj. Znana jest z tego, że skutecznie czyści płytkę nazębną i zapewnia optymalną ochronę przed bakteriami.
Innym sposobem na czyszczenie zębów, było stosowanie specjalnych lnianych ściereczek, za których pomocą polerowano zęby oraz dziąsła. Taki sposób czyszczenia zębów stosowany był jeszcze w XVI wieku. Dopiero sprowadzenie w XVII wieku do Europy pierwszych szczoteczek do zębów wymyślonych przez Chińczyków, które swoją budową przypominały współczesne szczoteczki dentystyczne, zapoczątkowało nową erę w pielęgnacji jamy ustnej. Posiadały one najczęściej uchwyt z bambusa lub kości oraz włosie końskie albo włosie syberyjskich świń.
Szczoteczki dentystyczne nowej generacji
Masowej produkcji szczoteczek do zębów na starym kontynencie podjął się w 1780 roku William Addis z Anglii. Z czasem szczoteczki dentystyczne były unowocześniane. Do ich produkcji zaczęto stosować inne materiały. Jednak do roku 1900 nadal używano tylko włókien pochodzenia zwierzęcego. Dopiero w 1938 roku do masowej produkcji trafiły szczoteczki do zębów z włosiem wykonanym z nylonu – produkowane przez firmę DuPont. Tym samym włókna syntetyczne zaczęły być coraz powszechniej stosowane w produkcji szczoteczek, aż całkowicie wyparły włókna pochodzenia zwierzęcego.
Rewolucją w produkcji szczoteczek do zębów było również połączenie plastikowego uchwytu szczoteczki z nylonowym włosiem i zaokrągloną główką. Tak narodziły się szczoteczki Oral-B, które do dzisiaj są jednymi z najpopularniejszych szczoteczek do zębów na świecie. Niedługo później pojawiły się szczoteczki elektryczne, które na zawsze zmieniły oblicze codziennej higieny jamy ustnej.
Artykuł powstał we współpracy z: Szczoteczka elektryczna (szczoteczka-elektryczna.edu.pl)