› bieżące
12:25 / 28.05.2014

Jak czytanie wpływa na rozwój człowieka?

Jak czytanie wpływa na rozwój człowieka?

Człowiek jako istota o możliwościach kształcenia swojego umysłu codziennie powinna korzystać z tego przywileju. Nauka, oglądanie nowych treści, obserwacje, wyciągnie wniosków i wreszcie - czytanie książek. Każda forma zdobywania nowej wiedzy jest potrzebna. Czy jednak książki wpływają na rozwój człowieka? Jeżeli tak, to w jakim stopniu? Postaramy się to wyjaśnić, podając uzasadnione i potwierdzone naukowo tezy, które przemawiają za tym, aby chwycić za książkę i przeczytać ją, karmiąc swój umysł i rozwijając intelekt.

Korzyści czytania książek

Każda lektura rozwija umiejętność czytania. Potrzebne jest to zwykle dzieciom, które dopiero poznają język polski (lub też języki zagraniczne). Jednak dorośli nie powinni odkładać lektury tylko dlatego, że już dobrze czytają - osoba oczytana nie tylko czyta szybciej, ale także płynniej i lepiej przyswaja przeczytaną wiedzę.

Książki poszerzają zasób słów. Czytanie to przyswajanie kolejnych słów, poznawanie nowych wyrażeń i zapamiętywanie ich. Nawet, gdy nie uda się nam zapamiętać wszystkiego - zwykle w pamięci zostają pewne słowa, które później wykorzystujemy w codziennej rozmowie. Uczeni dowiedli, że ludzie oczytani dysponują około 20% większym zasobem słownictwa, niż osoby nie oddające się przyjemności czytania. To dużo, zwłaszcza, że zasób języka polskiego jest jednym z najbogatszych na świecie.

Rozwój wyobraźni to kolejny profit, który nadchodzi wraz z czytaniem książek. Nie tylko książek fantasy - każda lektura pozwala stworzyć w wyobraźni człowieka pewien obraz. Czytać powinni nie tylko artyści lub tak zwane dusze artystyczne, ale wszyscy ludzie, którzy nie chcą zamykać się w szarej rzeczywistości - z książkami stworzenie idealnego świata wyobraźni jest możliwe.

Rozwój intelektualny to kolejny i naszym zdaniem największy profit. Czytając książki chłoniemy wiedzę i umiejętności. Praktyczne, dydaktyczne i wykorzystywane w codziennym świecie. Oczywiście wiele zależy od rodzaju książki, ale nawet zwykła powieść rozwija, dając materiał do przemyśleń i pozwalając na dialog, którego tak nam brakuje.

Książki kupisz w sklepie: http://www.empik.com/ksiazki – zawsze aktualna oferta.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%