› bieżące
10:17 / 24.02.2020

Jak dbać o altany ogrodowe?

Jak dbać o altany ogrodowe?

Większość z elementów wyposażenia ogrodowego można schować na zimę do pomieszczeń gospodarczych lub garażu. To znaczne ułatwienie, ponieważ w trudnych warunkach atmosferycznych, większość materiałów niszczeje i w kolejnych sezonach nie nadaje się już do użycia. O ile jednak drobne elementy ogrodowej architektury można schować, o tyle altana musi pozostać na świeżym powietrzu. W jaki sposób można ją zaimpregnować, by służyła nam na długi czas? O tym w artykule.

Wielu posiadaczy domowych ogrodów decyduje się na zabudowę z zadaszeniem, w postaci altany. To powszechne rozwiązanie, które zapewnia osłonę przed deszczem oraz wiatrem. Latem przydaje się podczas organizowanych grilli, jesienią możemy pod nią schować zestaw mebli, a wiosną sadzonki kwiatów. Altana ma wszechstronne zastosowanie, jednak, aby móc w pełni korzystać z jej funkcjonalności należy o nią dbać. W jaki sposób chronić jej powierzchnię przed zniszczeniem?

Altany drewniane – najpopularniejsze rozwiązanie ogrodowe!

Jeśli kupujemy altanę wykonaną z drewna to musimy liczyć się z tym, że każdego roku, będzie ona wymagała impregnacji. Drewno wykorzystane do konstrukcji altany, należy przemalować impregnatem, chroniącym ją przed wnikaniem wilgoci, powstawaniem grzybów, a także pleśni. Aby środek ochronny działał dobrze, konieczne jest jego nakładanie w bezchmurny dzień, na oczyszczoną powierzchnię. Prace najlepiej rozpocząć wczesnym rankiem, aby zdążyć przed kolejnym dniem. Nigdy nie wiadomo, jak zmieni się nasza pogoda.

Altana drewniana "Ewa" fot. Ogrodosfera.pl

Uwaga: impregnat chroni powierzchnię przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, ale przede wszystkim przed gniciem.

Jeśli oprócz zabezpieczenia konstrukcji altany, chcesz również nadać jej zupełnie nowego koloru to dobierz do malowania bejcę. Ten produkt jest dostępny w wielu kolorach, dzięki temu, z pewnością wybierzesz taki, który spełni Twoje oczekiwania.

Altana metalowa  - jak o nią dbać?

O altany metalowe również trzeba odpowiednio dbać, ale nie wymagają przeprowadzania czynności ochronnych, tak często, jak drewno. Na jakość metalowej altany należy zwracać uwagę już podczas zakupu. Dobrze jest podejrzeć wszystkie elementy i sprawdzić, czy nie mają jakiś zmian, pęknięć, czy nie jest uszkodzona podstawa, czy gdzieś nie występuje rdza. Ciekawym rozwiązaniem będzie też altana której stelaż wykonany jest z aluminium, wykluczy to obawę przed wystąpieniem rdzy oraz wydłuży jej żywotność. Duży wybór altan aluminiowych można znaleźć w sieci w takich sklepach jak Palram.pl czy na portalach z opiniami gdzie od razu sprawdzimy ceny. 

Jeśli już dojdzie do uszkodzenia metalowej altany np. pokaże się rdza to domowymi sposobami możemy ją najpierw zeszlifować, a następnie pokryć farbą.

Pamiętaj: zanim podejmiesz jakiegokolwiek działania, odprysków należy się najpierw pozbyć, a dopiero później rozpocząć czynności naprawcze.

Altana z aluminium i poliwęglanu fot. Palram.pl

Jak dbać o jakość pokrycia altany ogrodowej?

Jeśli kupimy altanę pokrytą papą to pamiętajmy, że jest to tylko chwilowe rozwiązanie. Papę co kilka lat należy odrestaurowywać, ponieważ może w niektórych miejscach stawać się nieszczelna. Prace konserwujące to dodatkowy koszt oraz czas, który trzeba poświęcić na zadbanie o prawidłową konstrukcję altany. Gont będzie tutaj materiałem solidniejszym, ale zadbajmy, by kłaść go dokładnie według zasad producenta. Jego montaż należy też przeprowadzić w ciepły, bezchmurny dzień. Wówczas znacznie lepiej uszczelnia się na dachu. Innym, dość skutecznym rozwiązaniem na dachowe pokrycie, będzie poliwęglan. Ten materiał oprócz tego, że co jakiś czas trzeba go przemyć to nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jaką altanę wybrać? Najbardziej klasyczna będzie konstrukcja z drewna, ale solidniejszym rozwiązaniem pozostanie aluminium. Altana pokryta poliwęglanem będzie też łatwa do utrzymania w czystości.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%