› bieżące
16:13 / 25.11.2022

Jak długo można brać leki na przeziębienie i grypę?

Jak długo można brać leki na przeziębienie i grypę?

Infekcje sezonowe, takie jak przeziębienie czy grypa, wielu pacjentów próbuje leczyć we własnym zakresie. W tym celu sięgają po leki, dostępne w aptekach bez recepty. Należy jednak zachować pewną ostrożność, gdyż tego rodzaju specyfiki mogą być przyjmowane wyłącznie przez określony czas. Jak długo można się leczyć z ich pomocą?

Na czym polega leczenie infekcji sezonowych?

Pierwsze objawy przeziębienia czy grypy są dosyć charakterystyczne, zwłaszcza jeśli występują w porze jesienno-zimowej. Pojawia się kaszel, katar, niewysoka gorączka czy uczucie zmęczenia. Przy pierwszych symptomach warto sięgnąć po leki, dostępne w aptekach bez recepty. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki rekonwalescencji. Ważny jest sen, wypoczynek oraz zdrowa dieta, dostarczająca organizmowi wiele cennych witamin i minerałów. Należy także przyjmować duże ilości płynów. Po leki sięgamy zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, aby nie łączyć ze sobą kilku specyfików, zwłaszcza tych, które oparte są na tej samej substancji aktywnej. 

Jak długo można przyjmować leki na przeziębienie i grypę?

Przeziębienie i grypa z reguły mijają po około tygodniu efektywnego leczenia. Niemniej jednak przyjmowanie leków na własną rękę jest ryzykowne, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Producenci zalecają, aby nie brać ich dłużej, niż przez 3-4 dni - po tym czasie pacjent powinien poczuć się lepiej, natomiast bardzo ważne jest zapewnienie sobie dalszych, odpowiednich warunków do regeneracji. Leki na przeziębienie i grypę dostępne np. na https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/przeziebienie-i-grypa, które zaleci lekarz, należy przyjmować zgodnie z jego rekomendacjami. Szczególnie istotne jest to w przypadku antybiotyków, które dostępne są wyłącznie na receptę. Nawet, jeśli pacjent czuje się lepiej już po pierwszej dawce, powinien zażywać je tak długo, jak zaleci lekarz. 

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli po 3-4 dniach samodzielnego leczenia pacjent nie zauważy poprawy, powinien udać się na wizytę lekarską. Podobnie jest w przypadku, gdy pomimo przyjmowania medykamentów jego stan zdrowia ciągle się pogarsza. W momencie, gdy pojawi się wysoka gorączka, ból ucha czy gardła, duszący kaszel lub trudności z oddychaniem, nie należy odwlekać wizyty. Leki powszechnie dostępne w takich przypadkach zazwyczaj nie dają żadnych efektów - konieczne jest więc przyjmowanie preparatów dostępnych wyłącznie na receptę.

Nawracające przeziębienie - jak często można przyjmować leki?

W sezonie jesienno-zimowym przeziębienie i grypa lubią nawracać. Jak często można przyjmować leki na katar, kaszel czy gorączkę? Otóż powinniśmy po nie sięgać zawsze, gdy zachodzi taka potrzeba. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na jedną rzecz - tendencję do nawrotu choroby obserwuje się najczęściej przy niedoleczeniu poprzedniej. W praktyce oznacza to, że aby ograniczyć liczbę zachorowań, należy zawsze doprowadzić proces leczenia do końca. W przypadku, gdy pacjent ponownie sięga po konkretny lek, również obowiązują go wytyczne producenta. Jeśli od poprzedniego zachorowania minęło niewiele czasu, na przykład tydzień, warto od razu skonsultować się z lekarzem zamiast przyjmować leki na własną rękę. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%