› bieżące
13:02 / 05.01.2015

Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo ważnym elementem procesu rekrutacji na wolne stanowisko pracy. Tymczasem dla kandydata do pracy wiąże się ona z ogromnym stresem, który bardzo utrudnia przedstawienie się z jak najlepszej strony. Stres ten będzie o wiele mniejszy, jeżeli przedtem przygotujemy się na spotkanie.

Detale mają znaczenie

Osoba rekrutująca widzi o wiele więcej rzeczy niż tylko to, co mówimy. Ważna jest postawa ciała, gesty, ubiór. Osobie, która poświęci swój czas na przygotowanie się, łatwiej będzie zapanować nad tymi elementami i uniknie wielu błędów. Przed rozmową kwalifikacyjną trzeba wyłączyć telefon i inne urządzenia wydające dźwięki. Można napić się wody, wziąć parę głębokich oddechów. Po prostu spróbować się uspokoić. Warto wziąć ze sobą kopię swojego CV. Wszyscy wiedzą, że na rozmowie kwalifikacyjnej należy być miłym. Niestety, sporo ludzi zapomina o tym, że dotyczy to nie tylko osoby rekrutującej, ale także innych pracowników firmy, a nawet innych kandydatów. Nigdy nie wiadomo kto może mieć wpływ na proces rekrutacji ani jaka znajomość może nam się przydać w przyszłości.

Jaki założyć strój?

Na rozmowę o pracę należy się obrać schludnie, ale niekoniecznie w garsonkę czy w garnitur. Taki strój jest konieczny w trakcie ubiegania się o wakat np. w urzędzie czy biurze, Niekoniecznie jest dobrze postrzegany w przypadku pracy fizycznej, na produkcji. Ubrania powinny być w stonowanych kolorach i bez kwiecistych wzorów. Negatywnie zostanie odebrana również osoba w pogniecionym czy brudnym ubraniu.

Często zadawane pytania 

W czasie odpowiedzi na pytania trzeba mówić w sposób konkretny, unikać uogólnień. Swoje wypowiedzi koniecznie musimy poprzeć argumentami. Nie wystarczy powiedzieć np. „Jestem osobą bardzo odpowiedzialną”. Trzeba jeszcze opowiedzieć na czym ta odpowiedzialność polega w życiu codziennym i w pracy. Do najczęściej zadawanych pytań można zaliczyć te związane z doświadczeniem zawodowym, kompetencjami, dobrymi i złymi cechami charakteru, oczekiwaniami finansowymi. Bardzo często rekrutujący sprawdzają wiedzę na temat firmy, której rozmowa dotyczy. Pytają też o plany na przyszłość. Odpowiedzi na te pytania warto przećwiczyć w domu.

Mowa ciała

Dosyć istotna jest także kontrola nad tzw. mową ciała. Powinniśmy sprawiać wrażenie zdecydowanych i pewnych siebie. Jednak należy zachowywać się w sposób jak najbardziej naturalny. Trzeba unikać nadmiernych gestów, nerwowych tików, garbienia się. Powinno się zwracać uwagę na sposób mówienia. Słowa powinny być wymawiane wyraźnie, nie za szybko, bez jąkania się.

Ty także powinieneś zadawać pytania

W czasie rozmowy rekrutacyjnej, kandydatowi daje się zazwyczaj możliwość zadawania pytań. Często moment ten nie jest wykorzystywany, co jest sporym błędem. Brak wątpliwości i pytań może być dla rekrutera oznaką braku zaangażowania. Wielu ludzi boi się pytać, gdyż nie wiedzą jak to robić prawidłowo. Nie chcą też sprawiać wrażenie osoby problemowej. Stosunkowo bezpiecznym pytaniem jest to o możliwość korzystania ze specjalistycznych kursów i szkoleń w trakcie zatrudnienia albo o ilość osób z zespole. Można również poruszyć temat nadgodzin i wyjazdów służbowych.

Informacje dostarczył portal www.oto-praca.pl, publikujące porady dla pracowników.

6
2
oceń tekst 8 głosów 75%