Jak dobrze wynająć mieszkanie?
Wynajmowanie mieszkania ma wiele zalet, zwłaszcza w przypadku osób młodych, bez zdolności kredytowej, ale chcących żyć samodzielnie.
Mieszkanie nie własne, ale wynajmowane, pozwala na większą elastyczność: na podążanie za pracą w przypadku kryzysu czy chęci rozwoju, na zmianę mieszkania na większe w sytuacji powiększającej się rodziny, czy kiedy nie do końca zdajemy sobie sprawę ze swoich potrzeb i nie jesteśmy jeszcze gotowi na kupno własnego M3. Jednak warto pamiętać, że każda przeprowadzka i zmiana mieszkania wiążą się z kosztami i dużym nakładem pracy, dlatego wybór mieszkania powinien być bardzo przemyślany.
Jak szukać mieszkania?
Rynek mieszkań na wynajem jest szeroki, zwłaszcza w dużym mieście. Obejrzenie wszystkich interesujących ofert, a do tego sprawdzenie uczciwości właściciela mieszkania czy poprawności zapisów umowy, może zająć wiele czasu i wymaga sporej wiedzy. Osoby, które poszukują mieszkania na własną rękę posiłkując się ogłoszeniami w prasie czy Internecie, muszą zdawać sobie sprawę, że poszukiwanie mieszkania jest żmudne i pracochłonne. To dlatego tak wielu szukających lokum, ale też szukających lokatorów decyduje się na współpracę z agencją nieruchomości.
Pracownicy dobrego biura nieruchomości nie tylko mają duże doświadczenie i świetnie orientują się w stanie rynku nieruchomości w danej okolicy, ale także doradzają, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania, sprawdzają umowę najmu i pośredniczą w komunikacji między właścicielem mieszkania a klientem szukającym mieszkania do wynajęcia. Pracownicy agencji mają dbać o interes obu stron, udzielają rzetelnych informacji, pomagają negocjować cenę czy warunki umowy. Taki sposób wynajmowania mieszkań jest bezpieczniejszy niż samodzielny i bez uczestnictwa doradców z zewnątrz.
Określ swoje potrzeby. Żaden agent nieruchomości nie znajdzie mieszkania idealnego, jeśli sam klient nie wie, czego szuka. Warto więc przemyśleć swoje potrzeby:
- zastanów się, jak duży lokal jest Ci potrzebny: ile sypialni, jaka kuchnia i łazienka są niezbędne do wygodnego życia,
- w jakim mieście i w jakiej dzielnicy chcesz mieszkać: najlepiej najbliżej pracy i w centrum, jeśli lubisz mieć wszędzie blisko i często wychodzisz na miasto. Rodziny z dziećmi częściej decydują się na obrzeża miasta, dzielnice zielone, z dobrą infrastrukturą edukacyjną,
- czy wolisz mieszkanie w kamienicy, w bloku, czy na nowoczesnym, chronionym osiedlu,
- jakie koszty miesięczne możesz ponosić za wynajem mieszkania i opłaty za media,
- na jakim wyposażeniu ci zależy,
- na jak długo chcesz wynająć mieszkanie.
Zachowaj spokój
Pracownicy biur nieruchomości bardzo często stykają się z klientami, którzy działają szybko: chcą wynająć mieszkanie tanie i już w kilka dni od zgłoszenia się do biura czy podjęcia decyzji o rozpoczęciu poszukiwań. Żeby jednak faktycznie cieszyć się wynajmowanym lokum, należy uzbroić się w cierpliwość i obejrzeć przynajmniej trzy różne mieszkania w wybranej lokalizacji, metrażu i cenie. Nie wolno podczas podpisywania umowy kierować się emocjami ani nie można podejmować decyzji tylko na podstawie zdjęć.
Każde mieszkanie, czy to proponowane przez właściciela bezpośrednio, czy to udostępniane w ramach oferty biura nieruchomości trzeba samodzielnie obejrzeć i to dokładnie. Poszukującym dobrego mieszkania na wynajem polecamy otwieranie okien, wszystkich drzwi, zaglądanie do szafek i odkręcanie kranu. Po przeprowadzce trudniej będzie reklamować jakiekolwiek niedoskonałości wynajmowanego dachu nad głową.
Tekst powstał we współpracy z biurem nieruchomości Partner Nieruchomości.