› poradnik
14:33 / 01.08.2016

Jak docieplić poddasze w swoich domu?

Jak docieplić poddasze w swoich domu?

Docieplone poddasze to sposób na spore oszczędności. Wraz z nadejściem okresu grzewczego nadchodzi czas, kiedy trzeba liczyć się z wyższymi opłatami związanymi z utrzymaniem domu. Skutecznym i sprawdzonym sposobem na zmniejszenie rachunków jest docieplenie poddasza. Co prawda cała inwestycja wymaga nakładów finansowych, jednak bardzo szybko się zwraca. W tym miejscu warto również wspomnieć, że docieplenie poddasza to nie tylko korzyści ekonomiczne, to także zalety związane z akustyką w budynku, a konkretnie tłumieniem dźwięku. Sposobów na docieplenie poddasza jest kilka, każdy z nich ma wady i zalety, każdy z nich ma także swoich zwolenników i przeciwników. W czym można wybierać? Oto propozycje.

Po pierwsze wełna mineralna

Każdy materiał do izolacji ma za zadanie zatrzymać ciepło w budynku, natomiast latem zapobiegać zbyt intensywnemu nagrzewaniu się wnętrza domu. Najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym jest doskonale wszystkim znana wełna mineralna, będąca materiałem paroprzepuszczalnym i bezpiecznym na mieszkańców budynku. Jednak aby wełna mineralna spełniała swoją rolę, musi być odpowiednio zamontowana, w przeciwnym razie spodziewać należy się strat ciepła. Zalecana grubość ocieplenia dachu w przypadku wełny mineralnej to ok. 30 cm. Z tego właśnie powodu najczęściej stosuje się dwie warstwy wełny mineralnej – między krokwiami oraz pod krokwiami. Takie działanie pozwala na wyeliminowanie ewentualnych mostków termicznych i wpływa na szczelność izolacji. Sprężystość wełny mineralnej przekłada się na dokładność montażu.

Po drugie pianka poliuretanowa

Innym, coraz częściej stosowanym materiałem izolacyjnym jest pianka poliuretanowa. Skuteczna, niepalna, lekka, a przy tym łatwa w montażu. Dzięki swojej efektywności szybko zyskuje popularność. Stosowana technologia natrysku pozwala na zapewnienie najwyższego poziomu szczelności, czego nie zawsze zagwarantuje wełna mineralna czy styropian. Choć ocieplanie pianką poliuretanową przebiega znacznie szybciej niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych, to wymaga uwagi, aby uniknąć powstania ewentualnych mostków termicznych. Warto jednak zaznaczyć, że za pomocą pianki można wypełnić całą przestrzeń, co nie zawsze jest możliwe przy ocieplaniu, np. wełną mineralną. Kolejne zalety pianki poliuretanowej to bezpieczeństwo dla mieszkańców. Materiał ten nie powoduje reakcji alergicznych, jest przyjazny dla dzieci i zwierząt. Najważniejszym jednak jest fakt, że pianka z upływem czasu nie traci swoich właściwości. Wiele osób może zastanawiać się nad montażem pianki poliuretanowej ze względu na paroprzepuszczalność. Wbrew powszechnym opiniom, materiał ten jest paroprzepuszczalny, dzięki czemu nie szkodzi konstrukcji budynku. Wśród innych zalet pianki poliuretanowej można wymienić można choćby dobrą przyczepność i wysoką trwałość, a także możliwość realizacji inwestycji nie tylko na etapie budowy domu, ale także i już podczas jego użytkowania.

Świetna inwestycja

Ocieplenie poddasza pianką czy wełną – to bardzo dobra inwestycja, która zwraca się w stosunkowo szybkim czasie. O korzyściach z niej płynących, warto przekonać się osobiście.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%