› bieżące
10:15 / 07.05.2024

Jak duży wpływ na zdrowie ma nasz dobrostan psychiczny?

Jak duży wpływ na zdrowie ma nasz dobrostan psychiczny?

Kiedy jesteśmy chorzy lub coś nas boli, czujemy się z tym źle. Jest to oczywiste. Dla niektórych zaskakujące może być jednak to, że ta zależność działa też w drugą stronę. Również jeżeli nasza psychika jest w gorszej kondycji, możemy to odczuwać w postaci symptomów fizycznych. Ciało i umysł są ze sobą powiązane. W jaki sposób i dlaczego? O tym w artykule.

Jak rozpoznać, że umysł wpływa na zdrowie?

Najłatwiej rozpoznać, że dany objaw ma swoją przyczynę w psychice, jeżeli mimo licznych wizyt u różnych lekarzy i wielu przeprowadzonych badań, wyniki nic nie pokazują, a symptomy nie znikają. 

Prostym przykładem jest atak paniki. W tym przypadku pacjenci często zgłaszają się do kardiologów z między innymi kołataniem serca i dusznościami. Jak się jednak okazuje, serce jest zdrowe, a dziwne dolegliwości przytrafiają się w stresujących sytuacjach, podczas czekania na egzamin albo w zatłoczonym autobusie. Co ważne, ataki paniki są krótkotrwałe. Jednak również objawy utrzymujące się przez miesiące lub nawet lata mogą mieć swoje źródło w ludzkim umyśle. Również wtedy, jeżeli wyniki badań nie pokazują nic niepokojącego albo przyjmowane według zaleceń leki nie działają, można podejrzewać, że to nie ciało potrzebuje zaopiekowania. 

Trudniej zauważyć, że psychika wysyła sygnały pomocy, gdy osoba cierpi na daną chorobę. W takim wypadku niepokojące mogą okazać się symptomy niedostosowane swoim nasileniem do faktycznego stanu zdrowia. 

Przyczyny i skutki negatywnego wpływu dobrostanu psychicznego na zdrowie

Osoba odczuwająca wpływ psychiki na ciało często nie zauważa, że początki objawów zbiegły się z nieprzyjemnym lub stresującym wydarzeniem, konfliktem z kimś bliskim, utratą pracy albo epizodem depresji (https://www.psychoterapia-skawinska.pl/leczenie-depresji-krakow/). Nie zauważając powiązania, problemy trawienne, wysypki, swędzenia lub bóle głowy przypisuje niedoborom witaminowym albo innym przyczynom fizycznym. 

Takie dolegliwości mogą znacznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Doświadczająca ich osoba może wycofywać się z aktywności, z których do tej pory czerpała radość, być drażliwa i często brać zwolnienia lekarskie. W zależności od osoby skutki potrafią być łagodne, ale mogą całkowicie zdezorganizować dotychczasowe życie.

Czy psychika może zwiększać ryzyko chorób?

Mimo tego, że znacznie łatwiej jest rozpoznać wpływ psychiki na zdrowie, jeżeli dolegliwości nie znajdują odzwierciedlenia w wynikach badań, są również choroby zwane psychosomatycznymi, które zostają zdiagnozowane przez lekarzy, chociaż ich przyczyna leży w psychice. Często pojawiają się dlatego, że nagromadzony stres lub trudne emocje nie mogły zostać rozładowane przez dłuższy czas. Choroba wrzodowa żołądka, nadciśnienie, choroby jelita grubego mogą być skutkami działania ludzkiego umysłu, jeżeli ten nie został odpowiednio zaopiekowany.

Jednak bez względu na to, czy mamy do czynienia z chorobą fizyczną, czy z objawami bez wpływu na wyniki badań, cierpienie pozostaje cierpieniem. Jeżeli odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, warto szukać ich przyczyny, zarówno u lekarza, jak i u psychologa lub psychoterapeuty, którego znajdziesz na stronie https://www.psychoterapia-skawinska.pl/. Szukanie pomocy jest szansą na lepsze życie.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%