Jak działa prasa krawędziowa?
Obróbka metali wymaga profesjonalnego sprzętu. To właśnie dzięki niemu można usprawnić przebieg całego procesu. Metale wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz uniwersalnością. Są one wykorzystywane w przemyśle na szeroką skalę. Służą one do m.in. budowy konstrukcji i szkieletów budynków, produkcji części motoryzacyjnych,wytwarzania rur kanalizacyjnych, a także wiele więcej.
Wysoka precyzja obróbki
Jak wyżej wspomniano, metale wykorzystywane są w wielu różnych dziedzinach. Pełnią one niezwykle ważną rolę, więc ciężko wyobrazić sobie bez nich współczesny przemysł. Oczywiście wymagają ona precyzyjnej obróbki. W tym celu stosuje się prasy krawędziowe, które gwarantują dokładne wykończenie detali. Są to urządzenia sterowane numerycznie, które zapewniają wysoki komfort i swobodę użytkowania. Ich obsługa przebiega intuicyjnie, a dodatkową zaletą jest fakt, że prasę CNC można z łatwością dopasować do indywidualnych potrzeb.
Głównym celem stosowania prasy krawędziowej jest zaginania arkuszów metalowych blach. Oczywiście odbywa się to pod odpowiednim naciskiem, tak aby nie stracić pożądanych właściwości materiału, a także nie wywołać odkształceń plastycznych. Zginana, zgniatana lub karbowana blacha znajduje się pomiędzy stemplem a matrycą. To właśnie te elementy warunkują ostateczny kształt elementu.
Prosta obsługa urządzenia
Prasa krawędziowa sterowana numerycznie jest relatywnie prosta w obsłudze. Oczywiście wymaga ona podstawowych umiejętności z zakresu obrabiarek CNC. Osoba posiadająca tę wiedzę z pewnością doceni wysoką funkcjonalność krawędziarek. Ustalenie prawidłowych parametrów obróbki nie jest skomplikowanym zadaniem. Do sterowania pracą prasy krawędziowej wykorzystuje się profesjonalne oprogramowanie. To właśnie dzięki niemu można zaplanować proces obróbki, a nawet zaprojektować konkretne ruchy narzędzia. Interesującym jest to, że najnowocześniejsze modele pras posiadają opcję wizualizacji 3D. Dzięki niej można lepiej wyobrazić sobie efekt końcowy procesu obróbki.