› poradnik
12:13 / 22.01.2019

Jak działają piecyki gazowe? Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć!

Jak działają piecyki gazowe? Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć!

Spotkanie ze znajomymi na działce, zimowe prace w warsztacie lub budynku gospodarczym – podczas wszystkich tych aktywności, możesz napotkać jeden i ten sam problem, czyli zimno. Niska temperatura jest w stanie skutecznie pokrzyżować plany. Jak zatem zapewnić ciepło w pomieszczeniu bez centralnego ogrzewania? Bardzo ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem jest zakup piecyka gazowego. Dowiedz się, jak działa to urządzenie i co warto o nim wiedzieć.

Piecyki gazowe – jak działają?

Piecyk gazowy to niewielkie przenośne urządzenie do ogrzewania pomieszczeń. Jego sercem jest butla z gazem propan-butan. Takie urządzenie nie wymaga więc podłączenia do instalacji gazowej. Po zapaleniu płomienia piecyk w krótkim czasie zaczyna emitować ciepło.

Gaz propan-butan to ten sam, który wszyscy znamy z kuchenek gazowych stosowanych w mieszkaniach. Podczas jego spalania nie wydziela się dym ani przykry zapach. Piecyk gazowy jest więc urządzeniem bardzo komfortowym w stosowaniu.

Wysokość piecyka nie przekracza metra. Przeważnie tego typu urządzenia mają kółka. Łatwo zatem przewieźć je na przykład na działkę albo przesunąć w dowolnie wybrane miejsce.

Piecyk powinien mieć regulację mocy grzania, dzięki czemu możesz wybrać, jak intensywnie chcesz ogrzać pomieszczenie.

Czy piecyki gazowe są bezpieczne?

Kupiony w dobrym sklepie piecyk gazowy będzie bezpieczny. Takie urządzenie ma szereg funkcji, które sprawiają, że na pewno nie spowoduje on zagrożenia pożarowego.

Przede wszystkim warto kupić piecyk z katalizatorem. Katalizator sprawia, że gaz zostaje spalony w całości, bez wytwarzania szkodliwych produktów ubocznych. Jedynymi produktami spalania są dwutlenek węgla oraz para wodna.

Dobry piecyk będzie miał też system, który po ewentualnym zgaśnięciu płomienia odetnie dopływ gazu.

Innym zabezpieczeniem jest analizator spalin, który wyłącza urządzenie w momencie, gdy ich stężenie jest za duże. Podobnie, piecyk powinien wyłączać się, gdy system wykryje, że urządzenie przewróciło się lub przechyliło.

Czy piecyk gazowy jest kosztowny?

Piecyk gazowy to ekonomiczne urządzenie. Jego zakup nie jest wielką inwestycją. Dobry piecyk możesz zakupić w cenie do 500 PLN. Dodatkowo w niektórych sklepach piecyk można nabyć na raty.

Cena butli z gazem o masie 11 kg rzadko przekracza koszt 60 PLN. Taka butla wystarczy na długo, ponieważ maksymalne zużycie gazu jest niewielkie. Wynosi około 0,2 do 0,3 kg na godzinę. Przy czym zużycie faktyczne zależy w dużej mierze od modelu piecyka oraz od wybranych przez ciebie ustawień.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%