› bieżące
11:51 / 16.03.2022

Jak Elbląg pomaga uchodźcom?

Jak Elbląg pomaga uchodźcom?

Zapisy specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy wchodzą w życie. O tym jak Elbląg jest przygotowany do jej realizacji mówił podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

- W życie wchodzi specustwa, która nas jako samorząd włączy w system pomocy. Wczoraj miałem spotkanie z wojewodą i poinformowałem go, że na to co przewiduje specustawa na dziś jesteśmy gotowi - informuje prezydent Elbląga.

Nr pesel

Miasto nadawać będzie uchodźcom numery pesel. Wnioski przyjmowane będą w Urzędzie Miejskim, w Departamencie Spraw Obywatelskich, na trzech stanowiskach wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Przy składaniu wniosków możliwa będzie pomoc tłumacza. Na stanowiskach będą również informacje w językach polskim i ukraińskim.

Świadczenia

Świadczenia dla osób przybywających z Ukrainy, 300 zł na osobę i pomoc żywieniowa, będzie pilotowana przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych przy ul. Winnnej. Tam też w zależności od potrzeb realizowane będą inne, fakultatywne świadczenia.

Opieka medyczna

Opieka medyczna dla uchodźców będzie podobna jak dla naszych obywateli – informował prezydent. – Sprawy te, a więc świadczenia i refundacje koordynuje NFZ. Osoby z Ukrainy będą przyjmowane przez lekarzy, a NFZ będzie dokonywał refundacji. Jest też możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej – dodał prezydent.

Edukacja

Elbląskie szkoły są przygotowane na przyjmowanie uczniów z Ukrainy, podobnie elbląskie przedszkola, gdzie w razie potrzeby możliwe będzie zwiększenie liczby grup. W ramach integracji prowadzone będą również zajęcia dla dzieci ukraińskich na świetlicach.

- Możliwe są tu dwa rozwiązania. Edukacja włączająca, a więc przydział do polskich klas zgodnie z rocznikiem lub w razie potrzeby organizacja oddziałów przygotowawczych, dla klas 1-3, 4-6 i 7-8. W tej chwili mamy już 66 zgłoszeń o dzieciach ukraińskich, które mogą podjąć u nas edukację – informował prezydent Wróblewski. – W sprawie organizacji zajęć będziemy się konsultować z Kuratorium.

Prezydent wskazywał również, że w mieście cały czas prowadzona jest pomoc humanitarna organizowana w Punkcie Pomocy Humanitarnej przy al. Grunwaldzkiej 135. W chwili obecnej Punkt nie przyjmuje odzieży z uwagi na zapełnienie magazynów tym asortymentem.

– Chcemy wysłać drugi transport do naszego partnerskiego Tarnopola, ale zebrane od mieszkańców dary przygotowujemy też jako pomoc doraźną dla tych obywateli Ukrainy, którzy już u nas są.

Prezydent przypomniał także, że to Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest upoważnione do przyjmowania nowych zgłoszeń od uchodźców i kierowania ich do miejsc pobytu.

- Jeżeli fala uchodźców będzie narastać jesteśmy w stanie, tak jak deklarowaliśmy, udostępnić nasze duże miejsca zbiorowe, jak hale, czy bursę – podkreślił Wróblewski.

W tym kontekście prezydent podziękował mieszkańcom, hotelarzom, organizacjom pozarządowym, dzięki którym uchodźcy znaleźli tymczasowy dom.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%