› biznes
00:50 / 23.12.2019

Jak fiskalizować sprzedaż internetową

Jak fiskalizować sprzedaż internetową

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych, są zobowiązani do ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Są jednak sytuacje, w których przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z tego obowiązku. Jednym z wyjątków są sklepu internetowe, jeśli spełnią odpowiednie warunki zawarte w ustawie. Jak wygląda fiskalizacja transakcji przy zakupach online?

Kasy fiskalne a polskie prawo

Obowiązek posiadania kas fiskalnych wprowadziła zmiana przepisów z 2015 roku. Nowelizacja ta nałożyła na wiele działalności gospodarczych obowiązek posiadania kas fiskalnych i ewidencjonowania na nich całości sprzedaży. Jednym z typów działalności, który został wyłączony z obowiązku posiadania kas była sprzedaż wysyłkowa. Jednak na przestrzeni lat przepisy zmieniły się, a przez to znacząco ograniczono liczbę towarów wyłączonych ze wszelkich zwolnień.

Kto podlega zwolnieniu z kasy fiskalnej?

Zwolnieniu z kasy fiskalnej polegają przedsiębiorcy, którzy w wyniku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowy w poprzednim roku obrotowym lub bieżącym roku podatkowym nie przekroczyli kwoty 20 000 złotych. Wówczas bez względu na to, czy prowadzą sprzedaż wysyłkową, czy nie.

Zwolnieniu podlegają sklepy internetowe, które od swoich klientów płatność otrzymują za pomocą poczty, na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowej. Na taki stan rzeczy przedsiębiorca musi mieć dowód wraz z danymi nabywcy i tytułem płatności – wtedy to fiskalizacja sprzedaży internetowej może odbywać się poza kasą fiskalną.

Kasa fiskalna w sklepie internetowym

Ustawodawca nie wszystkich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wysyłkową zwalnia z posiadania kasy fiskalne. Szczegółowy wykaz czynności, które nie podlegają zwolnieniu, znajduje się w§ 4 pkt 1. Mówi on, że bezwzględny obowiązek wystawiania paragonów fiskalnych do sprzedaży (a więc posiadania samej kasy) mają sklepy sprzedające online m.in. perfumy, sprzęt fotograficzny, radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny, części i akcesoria do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli).

Jako sytuacje pozbawiające prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej wymienia się również:

  • Zapłatę za transakcje z konta osób, która nie jest faktycznym odbiorcą towaru;
  • Dokonywanie przez kupującego odbioru towaru w siedzibie sklepu po wcześniejszym jego zakupie w sklepie internetowym lub na portalu aukcyjnym,
  • Wystawianie paragonów przy sprzedaży internetowej.

Zgodnie z zapisami ustawy paragon fiskalny powinien być przekazany nabywcy w momencie otrzymania zapłaty za towar lub usługę. Tak dzieje się, kiedy do rozliczenia transakcji dochodzi na zasadach przedpłaty (paragon jest wysłany wraz z towarem) lub gotówkowo (paragon jest przekazany wraz z towarem przy odbiorze). Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy przesyłka jest tzw. pobraniowa, czyli płatna przy odbiorze. Prawo jednoznacznie nie określa, kiedy w takiej sytuacji paragon ma być wystawiony. Przedsiębiorca może się jedynie kierować informacjami dot. daty powstania obowiązku podatkowego. Opierając się na nich, najlepiej określić, kiedy miała miejsca dostawa towaru i z tą datą wystawić paragon. Sklepy wysyłkowe praktykują wystawianie paragonu w momencie wysyłki towaru oraz dołączanie ich do przesyłki. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%