› biznes
16:36 / 14.05.2024

Jak Grupa Metinvest wspiera ukraińską armię

Jak Grupa Metinvest wspiera ukraińską armię

Wróg coraz częściej wykorzystuje drony do celów wojskowych. W połączeniu z polami minowymi, artylerią i kierowanymi pociskami przeciwpancernymi, drony stanowią poważne zagrożenie dla pojazdów opancerzonych, co sprawia, że ukraińskie wojsko obawia się rozmieszczania kilku pojazdów bojowych jednocześnie.

Pułapki na drony wroga

W ciągu zaledwie 2 lat wojny na pełną skalę Rinat Achmetow przeznaczył na pomoc krajowi 7,6 miliarda hrywien. Grupa Metinvest, kierowana przez jednego z najbardziej pro-ukraińskich biznesmenów Rinata Achmetowa, dostarcza ukraińskim jednostkom metalowe konstrukcje chroniące je przed rosyjskimi dronami. Stalowe pułapki są tak uniwersalne, jak to tylko możliwe i mogą być używane do kamuflażu i ochrony większości modeli sprzętu na pozycjach bojowych - samobieżnych jednostek artyleryjskich, czołgów i pojazdów do transportu personelu. Kiedy pierwsze próbki zostały użyte na froncie, okazały się niezawodnym elementem obrony.

Według https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html, konstrukcja ochronna to mobilny schron o długości 10 metrów, szerokości pięciu metrów i wysokości pięciu metrów, ważący około tony. Składa się ze stalowej ramy i rozpiętej na niej metalowej siatki w kamuflażu. Mobilne łapacze lancetów wymagają minimalnego wysiłku przy montażu - nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt. Dodatkowo, po spełnieniu swojego zadania, konstrukcja może być łatwo odrestaurowana.

Produkcja żelaznych modeli sprzętu wojskowego

Grupa Metinvest rozpoczęła również produkcję żelaznych makiet sprzętu wojskowego, które wprowadzają w błąd rosyjskich okupantów na polu bitwy. Obecnie rozpoczęto produkcję konstrukcji inżynieryjnych, które w pełni odwzorowują wygląd stacji radarowych i dział artyleryjskich.

Te makiety wprowadzają rosjan w błąd i zmuszają ich do używania drogiej amunicji precyzyjnej (pocisków rakietowych, pocisków, dronów) do niszczenia tych struktur inżynieryjnych zamiast prawdziwego sprzętu. Metinvest przekazał już bezpłatnie ponad 250 takich modeli Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Konkretne modele konstrukcji inżynieryjnych są produkowane we współpracy ze specjalistami AFU, z uwzględnieniem potrzeb frontu. Wygląd makiet nie różni się od autentycznego sprzętu. Aby osiągnąć dokładność makiet, inżynierowie firmy zbadali wszystkie parametry fizyczne prawdziwego sprzętu wojskowego, korzystając z informacji z otwartych źródeł i na tej podstawie stworzyli swoje projekty szkiców.

Modele, które zostały przeniesione na główne kierunki frontu, już niejednokrotnie zmyliły agresora, stając się jego celem, ratując prawdziwy sprzęt i życie ukraińskich żołnierzy.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%