› bieżące
09:12 / 31.08.2015

Jak miasto wspiera seniorów?

Jak miasto wspiera seniorów?

Osoby starsze potrzebują wielu udogodnień i opieki, często specjalistycznej, która pomoże im w codziennym funkcjonowaniu. W poniższym artykule prezentujemy kilka ułatwień, które sprawią, że codzienność osób starszych stanie się łatwiejsza.

Transport
Jeszcze do połowy przyszłego roku działa Karta Seniora, która uprawnia do tańszych o 50% przejazdów:
- "w jedną stronę" w klasie 1 i 2 w pociągach TLK (Twoje Linie Kolejowe), EIC (Express Intercity) i IC (Intercity), a także do biletów - "abonamentowych" relacji TLK, EIC i EC,
- odcinkowych imiennych, które są ważne w pociągach TLK, w tych wagonach, w których są miejsca do siedzenia.
Koszt wyrobienia takiej karty to 150 zł.

PKP Intercity zachęca podróżnych do chwalenia się wiekiem - dla osób, które ukończyły 60 lat spółka ta przygotowała tzw. "bilet dla seniora". Dzięki tej uldze osoby starsze będą mogły zapłacić 30% mniej za bilety relacji PKP Intercity S.A wszystkich kategorii, czyli: TLK, IC, EIC oraz EIP (Express Intercity Premium). Aby skorzystać z tej promocji należy mieć przy sobie jedynie dokument, który potwierdzi tożsamość oraz wiek.

Dodatkowo emeryci mają również możliwość skorzystania z prawa do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. W trakcie swojej podróży niezbędne jest jednak posiadanie dokumentu, nazywanego potocznie "legitymacją seniora", który w Elblągu można wyrobić w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego siedziba w naszym mieście znajduje się na ulicy Mącznej 7a.

Elbląg seniorom
Jest kilka miejsc, w których osoby starsze mogą się spotkać. Są to Domy Seniora, które mają w swojej ofercie zajęcia, zarówno sportowe jak i artystyczne. Jednym z takich miejsc jest Dom Seniora zlokalizowany przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Sielanka" czy przy Spółdzielczym Domu Kultury Zakrzewo. Wszystkie te miejsca są otwarte dla osób starszych, które mogą tam miło spędzić czas, porozmawiać z innymi osobami czy porobić coś dla siebie.

Kolejną opcją jest Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych, który ulokowany jest przy Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Istnieje w nim 18 sekcji, takich jak: sekcja gimnastyczna, fotograficzna, można się uczyć włoskiego, francuskiego, angielskiego, są także zajęcia z aqua aerobiku, z pływania, nordic walking czy malarstwa. Dodatkowo, co wtorek, w sali wykładowej EUH-E, odbywa się wykład prowadzony przez jakiegoś ciekawego gościa.

Na zniżki osoby starsze mogą również liczyć w komunikacji miejskiej. Emeryci i renciści mogą kasować bilety ulgowe, a po ukończeniu 70 roku życia ich podróżowanie w obrębie naszego miasta jest darmowe. Jedyne czego potrzebuje wtedy pasażer to dokument, który potwierdzi jego wiek i tożsamość.

 

1
1
oceń tekst 2 głosów 50%