› zdrowie i uroda
12:20 / 13.02.2017

Jak obliczane są dni płodne?

Jak obliczane są dni płodne?

Obliczanie dni płodnych może być traktowane jako uzupełniająca metoda planowania rodziny. W jaki sposób obliczyć, kiedy podczas cyklu menstruacyjnego są dni płodne?

Dni płodne w cyklu menstruacyjnym

Płodność kobiety jest ściśle związana z cyklem menstruacyjnym, podczas którego komórka jajowa dojrzewa i staje się gotowa do zapłodnienia. Okres największej płodności przypada więc na czas owulacji, kiedy dojrzała komórka jajowa jest uwalniana z pęcherzyka Graffa, a następnie odbywa drogę z jajnika do macicy. Przyjmuje się, że cykl rozpoczyna się wraz z pojawieniem się krwawienia menstruacyjnego, którego brak może być traktowany jako pierwszy sygnał, że w poprzednim cyklu doszło do zapłodnienia. Więcej informacji na temat tego, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży, można znaleźć klikając w link. Zakończenie menstruacji oznacza początek fazy dni względnie niepłodnych, które jednak mogą nie występować u kobiet, których cykl jest krótki lub jego długość jest nieregularna, co utrudnia przewidzenie występowania dni z ograniczoną płodnością. Na kilka dni przed owulacją rozpoczyna się okres dni płodnych, który trwa jeszcze przez około 3-4 dni po uwolnieniu jajeczka, które pozostaje gotowe do zapłodnienia przez około 24 godziny po zakończeniu owulacji. Po tym czasie następuje etap dni bezwzględnie niepłodnych, trwający aż do rozpoczęcia kolejnego cyklu. W tym czasie organizm przygotowuje się do pozbycia się błony śluzowej macicy, a następnie do dojrzewania kolejnego jajeczka.

Jak obliczamy dni płodne?

Dni płodne obliczamy na podstawie czasu trwania najdłuższego oraz najkrótszego cyklu, przy czym warto pamiętać, że najdokładniej możemy przewidzieć okres płodności w przypadku kobiet, których cykle menstruacyjne są regularne. Pierwszy dzień płodny obliczamy, odejmując 18 od ilości dni w najkrótszym cyklu, a ostatni: odejmując 11 od najdłuższego cyklu. Warto skorzystać z wygodnego kalkulatora dni płodnych, który można znaleźć na stronie kobiecość.info. Kalkulator wykorzystuje proste informacje, takie jak średnia długość kilku ostatnich cykli- im więcej cykli zostanie wziętych pod uwagę, tym bardziej precyzyjne będą wyliczenia, a także data wystąpienia ostatniego krwawienia. Kalkulator dni płodnych to pomocne narzędzie, dzięki któremu szybko obliczymy, kiedy będą nasze następne dni płodne. Należy jednak pamiętać, że kalendarz dni płodnych nie powinien być traktowany jako jedyna metoda zapobiegania ciąży, ponieważ dokładne obliczenie dni płodnych może być utrudnione ze względu na różną pracę układu hormonalnego poszczególnych kobiet, zmienną długość cyklu oraz pozostałe czynniki, takie jak przebyte choroby, przyjmowane leki, a nawet przeżywany stres.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%