Jak obliczyć koszty ubezpieczenia OC?
Polisa OC jest jedynym w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jej zadaniem jest ochrona kierowców ubezpieczonego pojazdu przed kosztami związanymi z odszkodowaniem za wyrządzone w trakcie kierowania autem szkody. Jak obliczyć składkę OC?
Zakres ubezpieczenia OC
Zakres polisy OC jest w Polsce określony ustawowo, a posiadanie jej należy do obowiązków właściciela pojazdu. Odpowiedzialność cywilna obejmuje niemal wszystkie szkody wyrządzone przez sprawcę wypadku lub kolizji. Do takich zdarzeń należą między innymi zderzenia z innym pojazdem lub uszkodzenia go w trakcie postoju, potrącenie pieszego rowerzysty lub zwierzęcia czy uszkodzenie obiektu lub budynku przez kierującego. Polisa OC z nielicznymi wyjątkami pokrywa wszystkie koszty, którymi obarczony jest sprawca szkody. Należy do nich naprawa uszkodzonego pojazdu i wynajem auta zastępczego lub odszkodowanie za całkowitą stratę pojazdu. Dodatkowo polisa obejmuje także koszty akcji ratunkowej, leczenia, rehabilitacji czy renty.
W jej zakres wchodzi również ewentualne zadośćuczynienie lub zwrot korzyści majątkowych utraconych z tytułu niezdolności do pracy. Wyjątek stanowią sytuacje, w których kierowca działa umyślnie, uciekł z miejsca zdarzenia, prowadził pod wpływem środków psychoaktywnych bądź alkoholu, kierował pojazdem bez uprawnień lub wszedł w jego posiadanie niezgodnie z prawem.
Co wpływa na wysokość składki OC?
Choć zakres wszystkich dostępnych na rynku polis OC jest praktycznie identyczny, mogą one dość znacznie różnić się wysokością składki. Wynika to oczywiście z odmiennej polityki poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Na koszt polisy wpływa między innymi charakterystyka auta, czyli jego wiek, model, pojemność silnika, a nawet liczba miejsc. Ogromne znaczenie w kontekście wysokości składki ma również historia właściciela auta, przede wszystkim jego wiek, miejsce zamieszkania, liczba lat spędzonych za kierownicą czy wykonywany zawód.
Towarzystwa ubezpieczeniowe obniżają składki za ubezpieczenie OC nawet o kilkadziesiąt procent w związku z kolejnymi latami bezszkodowej jazdy samochodem. W jaki sposób te wszystkie parametry przekładają się konkretnie na wysokość składki? To indywidualna sprawa towarzystwa ubezpieczeniowego, więc najlepiej skorzystać z gotowego narzędzia, umożliwiającego porównanie wielu ofert.
Kalkulator ubezpieczenia OC, czyli sposób na obniżenie składki
Takim narzędziem jest kalkulator ubezpieczenia OC dostępny online, na przykład Kiosk Polis. Wystarczy wypełnić formularz dotyczący auta i jego właściciela, aby następnie zapoznać się z ofertami wiodących i sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. W przypadku polisy OC, której zakres określony jest ustawowo, głównym kryterium, którym kierujemy się przy wyborze ubezpieczenia jest oczywiście cena.
Dzięki kalkulatorowi, bez wychodzenia z domu znajdujemy najkorzystniejszą ofertę, co w praktyce oznacza najniższą cenę. Następnie można wygodnie wykupić ubezpieczenie online i otrzymać je na adres mailowy. Polisy kupione przez internet są zazwyczaj tańsze wobec standardowej oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli natomiast do ubezpieczenia OC pragniemy dokupić jeszcze autocasco oraz dodatkowe polisy i usługi, warto zdecydować się na pakiet, co również przełoży się na niższą cenę.