› bieżące
12:30 / 22.04.2015

Jak ocalić przeszłość od zapomnienia? Dzięki digitalizacji

Jak ocalić przeszłość od zapomnienia? Dzięki digitalizacji

fot. Ryszard Siwiec

Digitalizacja jest przyszłością – przekonywał Antoni Czyżyk przed dwoma miesiącami na konferencji prasowej w CSE „Światowid”. Dziś w tym samym miejscu ponownie podjęto temat ratowania pamięci o przeszłości poprzez cyfryzację zborów muzealnych i bibliotecznych. Tym razem w kwestii tej wypowiedzieli się specjaliści z kraju.

Podczas otwierającego dzisiejszą konferencję wystąpienia, wicemarszałek Jacek Protas zwracał uwagę, że jeszcze dekadę temu trudno było choćby wyobrazić sobie to, by za pomocą najnowszej technologii można było zachować dla potomnych dziedzictwo, pozostawione przez naszych rodaków sprzed kilkudziesięciu czy kilkuset lat.

Cyfrowa pamięć, digitalizacja obiektów nie jest dziś już czymś niewyobrażalnym. Jest rzeczywistością, a nawet – koniecznością.

- mówił. Przekonywał również, że przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej można będzie w krótkim czasie zdigitalizować dużą ilość zabytków.

Czas działa na naszą niekorzyść. Zabytki, które dziś możemy podziwiać z dnia na dzień coraz bardziej niszczeją. Wkrótce będziemy mogli je podziwiać jedynie na zdjęciach, stąd tak ważne są działania digitalizacyjne

Mówił także, iż zaledwie 10% eksponatów muzealnych jest wystawianych w gablotach, ponieważ na więcej nie pozwala ograniczona przestrzeń gmachu muzeum. Chciałby, by w przyszłości pokazać mieszkańcom i turystom wszystkie zbiory, którymi dysponuje elbląska instytucja.

Pierwsze z dzisiejszych wystąpień dotyczyło ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Waldemar Majcher z Departamentu Kultury i Edukacji  Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, dla zaakcentowania tego, jak ważna jest ochrona spuścizny naszych przodków, przywołał w toku swojego wystąpienia art. 6., ust. 1. Konstytucji RP, który głosi, że:

Rzeczpospolita polska stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury, będącej źródłem tożsamości narodu polskiego, jego trwania i rozwoju.

Dlaczego więc chronić niematerialne dziedzictwo kultury? Z prostej przyczyny – ono nadaje znaczenia naszej tożsamości, wskazuje na jej unikalność, zapewnia jej trwałość i rozwój.

- zakończył. Przytoczył również listę objętych ochroną przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturalnego. Wśród nich znalazły się: trudna sztuka rusznikarstwa artystycznego i historycznego, szopkarstwo krakowskie, nauka języka esperanto czy Pochód Lajkonika.

Dzisiejszą konferencję zakończy dyskusja, podsumowująca najważniejsze wątki, które pojawiły się podczas kolejnych wystąpień.

4
2
oceń tekst 6 głosów 67%

Zdjęcia ilość zdjęć 20