› poradnik
11:44 / 03.04.2017

Jak odnowić kominek?

Jak odnowić kominek?

Czasami po prostu trzeba zrobić remont i dotyczy to także kominków, które mogą wymagać odświeżenia. Kiedy szyba wkładu jest tak porysowana i zabrudzona, że nawet najsilniejsze środki nie są w stanie jej doczyścić, a obudowa czasy świetności ma już dawno za sobą – czas działać! Na szczęście nie zawsze jest konieczna wymiana całej instalacji, czasami wystarczą drobniejsze naprawy.

Zakres prac związanych z odświeżeniem będzie zależny od rodzaju posiadanej instalacji. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać rozwiązania wymagające najmniej pracy i najniższych kosztów. Oto kilka podstawowych rozwiązań, które sprawdzają się w odświeżeniu kominka.

Zniszczona szyba? Wymień ją!

Wyeksploatowaną, zniszczoną lub pękniętą szybę we wkładzie kominkowym można, a nawet trzeba wymienić - uszkodzona może być zagrożeniem. Najłatwiej dopasować nową szybę, zamawiając ją u tego samego dostawcy, u którego kupiliśmy wkład kominkowy. Niektórzy sprzedawcy mają w ofercie szkło kominkowe i na podstawie modelu lub po wskazaniu wymiarów mogą przygotować szkło w odpowiednim rozmiarze. Alternatywą jest zamówienie szkła kominkowego w specjalizujących się w tym firmach, które docinają każdą szybkę na potrzebny wymiar. Montaż jest stosunkowo prosty – w większości wkładów szyby montowane są w ramie, gdzie trzyma je punktowo podkładka lub specjalne listwy.

Zmień palenisko otwarte na zamknięte

Częstą przyczyną remontów kominków jest rezygnacja z otwartego paleniska i wymiana na palenisko z zamkniętym wkładem kominkowym. Zakup wkładu kominkowego i jego montaż to duża inwestycja, ale niezbędna dla osób, którym z różnych powodów zależy bardziej na bezpieczeństwie i ekonomii spalania. Pośrednim rozwiązaniem może być montaż drzwiczek kominkowych. Z ich pomocą można zamknąć palenisko i spowolnić spalanie drewna. Drzwiczki kominkowe są o wiele tańsze i łatwiejsze w montażu niż wkład kominkowy. Można je idealnie dopasować do już istniejącego kominka – wielu producentów produkuje je na konkretny wymiar.

Obudowa do odnowy

Na etapie powstawania zabudowy kominka łatwo o błędy. Może się okazać, że np. stosunkowo tani piaskowiec przy kominku, w którym często się pali, szybko się brudzi i nie można go doczyścić. Wiele osób też po jakimś czasie decyduje się na system rozprowadzania gorącego powietrza lub system kominkowy z płaszczem wodnym. Demontaż obudowy jest wówczas konieczny. Alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań może być wykorzystanie gotowych obudów i elementów. Obudowy kominkowe w swojej ofercie mają najwięksi dystrybutorzy kominków. Mogą to być elementy kamienne, dębowe i stalowe, pełne obudowy lub same ramy i belki.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%