› bieżące
16:38 / 20.04.2016

Jak ograniczyć przyrost wagi w ciąży? Garść wskazówek

Jak ograniczyć przyrost wagi w ciąży? Garść wskazówek

Ciąża to zdecydowanie nie jest dobry czas na odchudzanie. Ale to także nie znaczy, że można się bezkarnie opychać. Odbije się to sylwetce, ale przede wszystkim – w skrajnych przypadkach może zaszkodzić maluchowi. Kiedy spodziewasz się dziecka, ważne jest by menu było przygotowane „dla dwojga”, ale nie jedz „za dwoje”. Przeczytaj kilka wskazówek i dowiedz się, jak kontrolować wagę w ciąży.

Nie daj się złudzeniom

Zero tłuszczu i wyraźnie zarysowane mięśnie brzucha. W cztery tygodnie po ciąży? To możliwe tylko w filmie. No, może jeszcze w showbiznesie. Gdy świeżo upieczone mamy niemal natychmiast po opuszczeniu sali porodowej przenoszą się na halę ćwiczeń. Z profesjonalnym trenerem, dietetykiem, stylistą, mentorem… Całą grupą, której słono płaci się za efekty.

Oznacza to także tyle, że przybieranie na wadze w ciąży jest po prostu nieuniknione. Pomijając już oczywistą wagę dziecka czy wzrost masy piersi, zapasowa tkanka tłuszczowa wyścielająca jamę brzuszną także jest niezbędna. Chroni bowiem delikatne ciało malucha. Jest także energetycznym materiałem zapasowym na czas karmienia piersią.

Optymalna waga w ciąży

Warto jednak pamiętać, że zapasowa tkanka tłuszczowa to średnio mniej więcej 4 kilogramy. Ale to, ile dokładnie przybiera się na wadze w ciąży zależy jednak od kilku czynników. Od początkowej masy ciała, wieku, diety w ciąży, uwarunkowań genetycznych – to tak między innymi. Warto także pamiętać, że wzrost wagi w ciąży jest nierównomierny. W pierwszym trymestrze może wynosić dwa kilogramy, a w kolejnych już więcej.

Jednak to, że zwiększenie obwodów jest nieuniknione, nie powinno być wymówką tłumaczącą regularne objadanie się. Apetyt w ciąży wzrośnie, ale zbyt częste folgowanie będzie także będzie działać na niekorzyść. Staraj się więc przestrzegać kilku zasad, a zachowasz optymalną wagę w ciąży.

Zobacz także: jaka powinna być optymalna waga w ciąży?

Jak nie przytyć w ciąży (za bardzo)

Przede wszystkim: jedz pięć posiłków dziennie. Częste jedzenie mniejszych porcji to podstawa zdrowego odżywiania niezależnie od tego, czy jest się w ciąży czy nie. Międzynarodowe zalecenia wskazują, by ciężarna w pierwszym trymestrze przyjmowała 2300-2500 kalorii dziennie. To jednak luźne szacunki, a dokładnych wskazówek udzielić może wyłącznie lekarz.

Kolejna wskazówka: jedz dużo warzyw i owoców. Dbaj o dostarczanie odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin. Szczególną uwagę zwróć na białko, żelazo, kwas foliowy, magnez i wapń, kwasy tłuszczowe omega-3. Wybieraj także niskoprzetworzone produkty, bo takie mają najwięcej pożądanych wartości odżywczych. Pamiętaj, że wszystko co jesz jest także pokarmem dla Twojego dziecka. Czy naprawdę dałabyś noworodkowi obiad z baru ze złotymi łukami w logo?

Ostatnie, ale nie najmniej ważne: pij dużo wody. Jeśli odczujesz spadek energii, wypij od czasu do czasu wodę wysoko zmineralizowaną.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%