› poradnik
09:25 / 17.04.2018

Jak opiekować się osobą starszą? Pierwsze oznaki demencji

Jak opiekować się osobą starszą? Pierwsze oznaki demencji

Błędnym jest myślenie, że pracę opiekunki można zamknąć w ciasnych ramach. Mają na to wpływ choroby starcze i ich indywidualny przebieg. W całej Europie stale wzrasta ilość starszych osób wymagających specjalistycznej opieki. Praca w Niemczech jako opiekunka wymaga więc nie tylko znajomości języka, ale też odpowiedzialności i umiejętności.

Praca jako opiekunka – odpowiedzialność i zrozumienie

W przypadku tego zawodu, najważniejszą cechą pracownika jest swoiste powołanie do pracy z osobami starszymi. By móc dobrze wspierać swojego podopiecznego, trzeba go bowiem uważnie obserwować, poznać jego charakter, problemy i potrzeby.

Choroby ludzi w podeszłym wieku mają zróżnicowany przebieg. Nie można jasno określić, jak będzie wyglądał dzień pracy ze starszą osobą. Praca w Niemczech jako opiekunka, wymaga odpowiednich kwalifikacji. Kurs pielęgniarski uczy zachowania w sytuacjach zwykłych i kryzysowych. Daje to poczucie pewności, że w nagłej sytuacji opiekun nie zostanie sparaliżowany przez stres lecz zachowa się racjonalnie. Osoba sprawująca taką opiekę, musi czuć odpowiedzialność za drugiego człowieka. To od jego zachowania i umiejętności zależy stan zdrowia, czasem nawet życie podopiecznego.

Demencja – jak ją rozpoznać?

Praca jako opiekunka, opiera się nie tylko na wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, ale również na spędzaniu czasu z seniorem. Daję to możliwość zaobserwowania stanu zdrowia podopiecznego. Demencja dotyka około 20% osób po osiemdziesiątym roku życia. Jest to tak zwane „otępienie starcze”, czyli zespół symptomów obniżających sprawność umysłową.  Jej objawy to:

  • osłabienie pamięci (problem z pamięcią krótkotrwałą),
  • problem z orientacją w czasie i przestrzeni,
  • halucynacje i urojenia,
  • kłopoty z mówieniem i pisaniem,
  • powtarzanie tych samych zdań i częste milczenie
  • trudności ze rozumieniem i liczeniem
  • pogorszenie samopoczucia (apatia, chwiejność emocjonalna)
  • problem z oceną sytuacji

Gdy opiekunka zauważy takie symptomy u podopiecznego, koniecznie musi poinformować o tym rodzinę lub lekarza prowadzącego opiekę medyczną nad seniorem. Leczenie tej choroby opiera się na łagodzeniu objawów.

Praca jako opiekunka - komunikacja

Praca w Niemczech jako opiekunka, to nieustanne poznawanie drugiego człowieka. Niezbędna jest do tego znajomość języka obcego, co najmniej w podstawowym zakresie. Niemiecki jest potrzebny bez przerwy w podstawowej komunikacji z podopiecznym, a także w innych sytuacjach życiowych ( w sklepie, na poczcie, u lekarza). Praca w Niemczech zmusza do codziennego używania języka niemieckiego, na szczęście, podopieczny może być wspierającym nauczycielem. Praca jako opiekunka, stawia człowieka w różnych sytuacjach. Warto zadbać o umiejętności językowe, by ich poziom nie był czynnikiem powodującym stres.

Co daje zatrudnienie przez agencję?  

Praca w Niemczech za pośrednictwem agencji to duże ułatwienie pod względem formalnym. Dobra agencja pomaga skompletować wszystkie, niezbędne dokumenty. Dodatkowo, dopasowuje ofertę do kwalifikacji i możliwości fizycznych kandydata. Taką agencję można zaleźć na stronie http://www.eurocare.com.pl/praca-w-niemczech-jako-opiekunka . Dodatkowo, w ofercie jest pomoc polskiego koordynatora, za granicą.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%