› poradnik
10:43 / 27.11.2019

Jak pielęgnować ciemieniuchę?

Jak pielęgnować ciemieniuchę?

Ciemieniucha to niezwykle powszechne schorzenie skórne niemowląt. Często pojawia się mimo prawidłowej pielęgnacji, ale najczęstszą przyczyną jest właśnie niedostateczna dbałość o skórę głowy. Nieestetyczne place żółtych łusek nie wyglądają zbyt dobrze, a ich swędzenie sprawia dziecku dyskomfort. Dowiedz się, jak pozbyć się ciemieniuchy i jak ją pielęgnować!

Ciemieniucha u maluchów

Ciemieniucha to schorzenie skórne. Jest ono wynikiem nieprawidłowego działania gruczołów łojowych, które pracują nadmiernie u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Może to być związane z ich niedojrzałością, lecz przyczyną bywają także hormony matki w ciele dziecka. Ciemieniucha to typowa choroba wieku niemowlęcego, czasami pojawia się również w wieku przedprzedszkolnym czy przedszkolnym, ale znacznie rzadziej.

Problem można bardzo prosto rozpoznać. Ciemieniucha ma zazwyczaj żółtawy lub złoty kolor. Są to niewielkie łuski, które układają się w całe place. Zajmują tylko owłosioną część główki dziecka. Łusek nie można w żadnym wypadku usuwać mechanicznie ani podważać paznokciem.

Jak pozbyć się ciemieniuchy

Ciemieniucha nie przechodzi z dnia na dzień. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ leczenie może potrwać nawet 14 dni. Jeśli powyżej 10 dni nie zauważysz poprawy, należy udać się do lekarza po apteczne specyfiki. Do tego czasu możesz wypróbować domowe sposoby, które są bardzo skuteczne. Możesz także sięgnąć po delikatne szampony dla najmłodszych.

Ciemieniuchę najlepiej usunąć czymś tłustym. Należy wysmarować główkę dziecka zwykłą oliwką dziecięcą. Pozostawiona na 15 minut skutecznie rozpuści łuski i oddzieli je od skóry. W czasie mycia szamponem łuski oderwą się bezboleśnie i bezproblemowo, potem trzeba będzie je tylko wyczesać. Objawy mogą powracać, więc zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Jak pielęgnować skórę dziecka z ciemieniuchą?

Jak pielęgnować skórę dziecka, które miało problem z ciemieniuchą? Cóż, tak naprawdę nie trzeba podejmować żadnych specjalnych wysiłków. Włoski należy myć tak jak zwykle, przy każdej lub co drugiej kąpieli.

Główkę malucha myje się wyłącznie szamponami przeznaczonymi dla niemowląt. I to nie dlatego, że nie szczypią w oczy, lecz właśnie dlatego, że są bardziej delikatne niż te dla starszych dzieci czy dorosłych. Usuwają nadmiar łoju, ale nie podrażniają i nie zaostrzają problemów. Warto także wyczesywać włoski i obserwować, czy problem ciemieniuchy nie nawraca. Jeśli zauważysz nowe łuski, najlepiej od razu działaj.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%