Jak poprawnie przygotować zaświadczenie płatnika składek Z-3b
Druki i formularze księgowe oraz podatkowe, mają swoje specyficzne wymogi oficjalnych dokumentów. Aby przygotować je poprawnie, podatnik powinien znać nie tylko obowiązujące go przepisy z ustaw, ale również dokładnie czytać instrukcje wypełnienia dokumentu Z-3b oraz zawarte w nim pouczenie. Na co organy zwrócą szczególną uwagę?
Główne zasady wypełnienia formularza Z-3b
W pierwszej kolejności, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę na prawo do wypełnienia zaświadczenia dla osób:
- prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą;
- współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą;
- duchownych.
I tłumaczy, że zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b, służy do wnioskowania o ustalenie prawa do zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, zasiłku macierzyńskiego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Instrukcja do pracy nad drukiem
Formularz Z-3b rozpoczyna się instrukcją wypełnienia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę na konieczność wypełnienia dokumentu WIELKIMI LITERAMI. W przypadku konieczności wyboru pola, należy zaznaczyć znakiem X. Wszystko należy przygotować czarnym lub niebieskim długopisem - nie ołówkiem. Chodzi o to, aby zachować jak największe prawdopodobieństwo, że druk zostanie wypełniony czytelnie i w sposób nie budzący żadnych wątpliwości interpretacyjnych (na przykład w przypadku osób piszących brzydko). Dodatkowo, nie ma możliwości zmiany podpisanego i złożonego formularza, a ołówek umożliwiałby teoretycznie ścieranie i dopisywanie innych informacji, dlatego został wykluczony. Znak wyboru „X” ma natomiast zapobiegać ewentualnym wątpliwościom i pomyłkom przy możliwych kropkach czy plamach na dokumencie. Jego napisanie musi być jednoznacznie oznaczone przez wypełniającego Z-3b.
Pouczenia formularza Z-3b
-
Zgodnie z pouczeniem znajdującym się na końcu formularza Z-3b, zaświadczenie należy złożyć w razie zmiany rodzaju pobieranego zasiłku. Poza sytuacją świadczenia rehabilitacyjnego, w przypadku złożenia dokumentu do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego.
-
Poza drukiem Z-3b, bezpośrednio konieczne jest przygotowanie odpowiednich załączników określonych w rozporządzeniu w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
-
W przypadku składania wniosku o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy do sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, wnioskiem o zasiłek (który należy złożyć) jest w przypadku pierwszego zwolnienia lekarskiego Zaświadczenie płatnika składek Z-3b lub ZAS-53. Dla kolejnego zwolnienia lekarskiego za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, zaświadczenie płatnika składek Z-3b lub Wniosek o zasiłek chorobowy ZAS-53 lub wydruk zwolnienia lekarskiego otrzymanego od lekarza.
-
W przypadku, jeżeli lekarz przekazał zwolnienie, ale nie widać go w systemie ZUS PUE, należy przekazać to zwolnienie do Zakładu Ubezpieczeń społecznych łącznie z formularzem Z-3b.
-
W przypadku jakichkolwiek zmian w sytuacji osoby składającej wniosek po jego złożeniu do ZUS, powinna odpowiednio uzupełnić lub sprostować informacje.