› poradnik
09:53 / 26.09.2013

Jak poradzić sobie z przeziębieniem?

Jak poradzić sobie z przeziębieniem?

Nadchodzi zima, a wraz z nią to co zwykle: przeziębienia oraz pandemia grypy. O ile na tę drugą chorobę możemy się zaszczepić, to na pierwszą nie bardzo jesteśmy w stanie zaradzić, nie licząc, rzecz jasna, takich środków zapobiegawczych jak ubieranie się ciepło czy unikanie sytuacji sprzyjających rozwojowi choroby.

Gdy już jednak przytrafi się nam przeziębienie, czy powinniśmy od razu biec do lekarza, co zazwyczaj oznacza konieczność wystawania w kolejkach do rejestracji i zmarnowane pół dnia? Nie, nie musimy. Jeśli choroba ma przebieg łagodny, to możemy zastosować sprawdzone domowe sposoby na poprawę naszego stanu, albo, jeszcze lepiej, zaopatrzyć się w leki na przeziębienie bez recepty.

Na gorączkę

Wysoką gorączkę trzeba jak najszybciej zwalczyć. Na szczęście na rynku istnieje wiele leków, które ją obniżają, a przy tym nie musimy mieć na nie recepty. Pierwszy lepszy przykład z brzegu to Aspiryna. Tańszym wariantem są leki przeciwzapalne jak Ibuprofen czy Apap. Są one skuteczne, gdyż potrafią nie dopuścić do syntezy związków organicznych, które powodują odczucie bólu oraz wzrost temperatury.

Na kaszel

Jednym z najmniej przyjemnych objawów przeziębienia jest uporczywy kaszel, który jest nam w stanie dać naprawdę mocno w kość. Aby się go pozbyć, powinniśmy wybrać lek, który zawiera dekstrometorfan. Jest wiele takich na rynku, wystarczy więc zapytać w aptece: na pewno doradzą, jaki najlepiej wybrać na nasz rodzaj kaszlu.

Wykrztuśne

Inną niezbyt przyjemną dolegliwością związaną z przeziębieniem jest śluz, który zaczyna się gromadzić w naszych drogach oddechowych. Pomóc tu nam mogą leki, w których składzie można znaleźć gwajafenezyne. Rozrzedza ona śluz, dzięki czemu łatwiej go pozbyć odkrztusić.

Na katar

Stan podgorączkowy można znieść. Podobnie kaszel. Ale niemożność swobodnego zaczerpnięcia powietrza jest naprawdę dokuczliwa. Zapalenie śluzówek nosowych, które jest za to odpowiedzialne, można jednak leczyć (złośliwcy twierdzą, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni, ale to nieprawda). Bardzo skuteczne i, co ważniejsze, szybko przynoszące ulgę, są wszelkiego rodzaju zawierające oksymetazolinę i ksylometazolinę aerozole stosowane donosowo .

Gdzie kupować?

Najprościej, oczywiście, w aptece, ale warto poszukać tańszych opcji. Przykładowo leki na przeziębienie dla twojej rodziny możesz wyszukać w porównywarce, a że sprzedawcy konkurują tam ostro między sobą, to zawsze jest szansa na znalezienie medykamentów w optymalnym dla siebie wariancie cenowym.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%