Jak postępować w upalne dni? Zakaz kąpieli to ZAKAZ! Nie zapominajmy!
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało dla obszaru województw: warmińsko – mazurskiego i pomorskiego, prognozy dotyczące wysokich temperatur w ciągu najbliższych dni.
W związku z nadchodzącymi wysokimi temperaturami oraz trwającym okresem wakacyjnym, Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przypomina o obowiązującym zakazie kąpieli w rzece Elbląg oraz przekazuje podstawowe informacje właściwego zachowania w czasie upalnych dni.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 2013 r. w sprawie ustalenia granicy portu morskiego w Elblągu od strony lądu, rzeka Elbląg znajduje się w granicach ww. portu. Zarządzeniem Nr 5 Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia 20 lutego 2013 r. (§96 pkt.7) został wprowadzony m.in. zakaz kąpieli i nurkowania.
Niestety są miejsca, w których nieodpowiedzialne osoby kąpią się, ryzykując życie i zdrowie. Do takich miejsc z pewnością można zaliczyć rzekę Elbląg w rejonie mostu kolejowego, a także tzw. „ciepłą wodę”. W tych rejonach ustawione zostały znaki „Zakaz kąpieli” i choć są one notorycznie niszczone, nie zmienia to faktu, że zakaz kąpieli obowiązuje. Służby bezpieczeństwa i porządku, niejednokrotnie przy wykorzystaniu sprzętu pływającego patrolują całą rzekę Elbląg.
Upały - kilka praktycznych porad
W trakcie zbliżających się upałów bardzo ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem, podczas słonecznych dni. Należy pamiętać, iż upały są szczególnie szkodliwe dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, a także chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem. O ile mamy taką możliwość, powinniśmy zostać w domach w najgorętszej porze dnia (między godziną 10:00 a 17:00). Jeśli musimy wyjść na zewnątrz zadbajmy o przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry, nośmy nakrycia głowy a także przewiewne obuwie.
Nie zapomnijmy też wziąć ze sobą małą butelkę wody mineralnej. Unikajmy nadmiernego nasłonecznienia, opalania, chrońmy naszą skórę kremami z filtrami. Trzeba nadmienić, że bardzo ważnym jest spożywanie dużej ilości płynów, unikając przy tym słodkich napoi i alkoholu, a także spożywanie lekkich posiłków.
Apelujemy również, aby nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt! Nawet na przysłowiową „chwilę”. W upalny dzień temperatura wewnątrz auta, zaparkowanego na słońcu może dojść nawet do 90°C! Gdy widzimy taki przypadek, nie obawiajmy się powiadomić Policji lub Straży Miejskiej, nim będzie za późno.
Prosimy mieszkańców o rozwagę. Każde zauważone niedozwolone zachowanie należy zgłosić Policji, Straży Miejskiej lub Miejskiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego, które przekaże informację do stosownej służby. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku, o który apelujemy nie tylko podczas nadchodzących dni, ale także na co dzień.
Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego