› poradnik
11:55 / 18.12.2017

Jak powinna wyglądać sala bankietowa na poszczególnych uroczystościach?

Jak powinna wyglądać sala bankietowa na poszczególnych uroczystościach?

Organizatorzy różnych wydarzeń o charakterze uroczystym mają niełatwy orzech do zgryzienia w kontekście zaaranżowania sali bankietowej. Okazuje się, że odpowiednie przygotowanie takiego miejsca stanowi sztukę, z którą nie każdy jest w stanie sobie poradzić.

Gale rozdania nagród, nominacje, koncerty, oficjalne kolacje i inne specjalne okazje, które w zamyśle powinny charakteryzować się elegancją i wzniosłością, wymagają specjalnie przygotowanej sali bankietowej, dzięki której całe wydarzenie zyska dodatkowy estetyczny wymiar. Nic więc dziwnego, że o ten element całego przedsięwzięcia organizatorzy wszelkich eventów najbardziej się martwią. Muszą przecież zadać sobie fundamentalne pytanie: jak powinna wyglądać sala podczas uroczystości, którą chcę przygotować? Wraz z Hotelem Nadmorskim przygotowaliśmy dla Państwa kilka porad.

Okazuje się, że pytanie to wcale nie musi sprawiać trudności, kiedy zna się dwa podstawowe rodzaje sal: bankietowe oraz kabaretowe. Po wyborze którejś z nich wypada również zadbać o całą oprawę naszej imprezy – a więc materiały, ozdoby, oświetlenie, i tym podobne. Zacznijmy lecz od początku – a więc od rozróżnienia sali bankietowej oraz kabaretowej.

nadmorski2.jpg

Źródło: https://nadmorski.pl/stay-positive/uroczystosci-rodzinne/

Sala typowo bankietowa

Ten typ konfiguracji sali zakłada pojawienie się licznych stolików, których najlepszym kształtem okazać się może koło. Okrągłe meble pozwolą nam posadzić przy jednym z nich około ośmiu osób, które najlepiej jest dobrać, mając na uwadze ich zażyłości oraz stosunki towarzyskie lub – jeśli organizujemy uroczystości związane z biznesem i firmą – profesje, jakim się oddają. Dzięki zwróceniu uwagi na te kwestię możemy mieć pewność, że nasi goście będą w stu procentach zadowoleni.

Sale bankietowe, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej sprawdzą się podczas wystawnych kolacji czy obiadów. W ich wypadku niekoniecznie potrzebna będzie scena, która jest pierwszorzędną cechą sal kabaretowych.

Sala kabaretowa

Ten rodzaj ustawienia również charakteryzuje się obecnością okrągłych stolików. Warto jednak zauważyć, że miejsca przy nich nie będą w pełni zagospodarowane. Dobra organizacja zakłada komfort i wygodę gości, dlatego krzesła przy stolikach w sali kabaretowej powinny zostać tak ustawione, by wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli bez problemu widzieć scenę. Ogromnym faux pas, które zdarza się jednak coraz rzadziej, jest dopuszczenie do sytuacji, w której nasi goście będą siedzieli tyłem do serca całego wydarzenia – a więc do wspomnianej sceny.

Sale kabaretowe – z uwagi na obecność podwyższenia – przeznaczone są do organizowania w nich eleganckich uroczystości wręczenia nagród czy kolacji z oprawą artystyczną. Możliwe jest również przygotowywanie w nich wykładów połączonych z poczęstunkiem.

Jaka powinna być powierzchnia wybranej przez nas sali?

Jeśli chodzi o metraż miejsca, w którym chcielibyśmy zorganizować nasze wydarzenie – należy pamiętać, że jest on mocno powiązany z ilością gości. Optymalnie wybrana sala nie powinna posiadać dużych pustych przestrzeni, ani – z drugiej strony – być ciasna i przepełniona. Ogólnie przyjmuje się następujące stosunki liczby uczestników do powierzchni:

  • 20 osób – 40 metrów kwadratowych,
  • 40 osób – 60 metrów kwadratowych,
  • 60 osób – 100 metrów kwadratowych,
  • 70 osób – 130 metrów kwadratowych,
  • 130 osób – 250 metrów kwadratowych,
  • 170 osób – 350 metrów kwadratowych.

nadmorski3.jpg

Ozdoby, nastrój i ogólne wrażenie zawarte w szczegółach

Nie od dziś wiadomo, że o naszym odbiorze uroczystości, w której bierzemy lub braliśmy udział, decyduje w dużym stopniu warstwa wizualna miejsca, w którym owo wydarzenie się odbywa. Każdy organizator musi zatem zadbać o umiejętne rozplanowanie różnego rodzaju szczegółów, które później złożą się w jeden naprawdę elegancki obraz.

A) OŚWIETLENIE

Wszelkie uroczystości – czy to oficjalne, firmowe czy nawet prywatne – będą uwiecznione na setkach fotografii. Będąc organizatorami, zależy nam, by zdjęcia te okazały się korzystne i profesjonalne. Trudno jest jednak wykonać tak wiele dobrych zdjęć, jeśli ma się do tego słabe warunki. Odpowiednie oświetlenie sali (najlepiej światłem białym) może przełożyć się na jakość fotorelacji.

Ponadto efekty świetlne i reflektory stanowią ciekawe urozmaicenie naszej gali czy kolacji. Mogą przecież zwiastować przejście z jednej fazy wydarzenia w drugą oraz być przydatnymi narzędziami podczas występów artystycznych.

B) KOLORYSTYKA OZDÓB

Warto skupić się również na kolorystyce wszelkiego rodzaju ozdób, na które się zdecydujemy. Jeżeli organizowana impreza ma mieć charakter firmowy – dobrze by było, gdyby obrusy, kwiaty, a nawet serwetki to zwiastowały, wykorzystując kolory powiązane wizerunkowo z naszą marką. Spójność, jaką dzięki takiemu zabiegowi możemy uzyskać, jest nieoceniona, a wydarzenie na pewno zapadnie w pamięć naszym gościom.

Posiadając odpowiednią wiedzę, która będzie poświadczona doświadczeniem, uda nam się zorganizować uroczystość na miarę XXI wieku – nowoczesną, przemyślaną i pozytywnie odbieraną przez zaproszonych gości. Powyższe cenne wskazówki mogą okazać się pomocne twórcom różnego rodzaju bankietów, wystawnych kolacji z oprawą artystyczną czy też gal wręczenia nagród. Takie przedsięwzięcia wymagają dużego skupienia oraz odpowiedzialności z naszej strony. Ale satysfakcja, jakiej doznamy po udanej uroczystości, przewyższy nasze najśmielsze oczekiwania.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%