› bieżące
08:29 / 06.05.2021

Jak powstają opakowania plastikowe do żywności?

Jak powstają opakowania plastikowe do żywności?

Łatwo psująca się żywność potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia w drodze z zakładu produkcyjnego do punktów sprzedaży. Pojemniki, wiadra i kuwety muszą chronić przechowywane w nich artykuły przed zanieczyszczeniem i działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego producenci lodów i nabiału najczęściej wybierają odporne na uszkodzenia i stosunkowo tanie w produkcji tworzywo sztuczne. W jaki sposób powstają pojemniki do żywności? Jakie technologie cieszą się największym zainteresowaniem? Sprawdziliśmy!

Termoformowanie czy formowanie wtryskowe?

Jedną z największych zalet tworzywa sztucznego jest łatwość obróbki. Pod wpływem odpowiedniej temperatury i dużego ciśnienia z plastiku można stworzyć niemalże wszystko. W branży opakowaniowej największą popularnością cieszą się przede wszystkim dwie technologie: termoformowanie i formowanie wtryskowe. Oba rozwiązania pozwalają uzyskać pojemniki odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i działanie niektórych substancji chemicznych.

Termoformowanie polega na formowaniu opakowań w specjalnych urządzeniach nazywanych termoformierkami. Folia z tworzywa sztucznego jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, a następnie zostaje na nią opuszczona specjalna rama dociskowa. W ten sposób powstają m.in. kuwety do lodów, pojemniki cateringowe lub jednorazowe pokrywki do napojów. Z kolei formowanie wtryskowe polega na wtryskiwaniu uprzednio uplastycznionego tworzywa do specjalnie przygotowanych form. W ten sposób powstają m.in. pojemniki do nabiału. Proces ten również przebiega automatycznie.

W jaki sposób powstają etykiety na plastikowych pojemnikach?

Żaden produkt nie może trafić do sklepu bez etykiety, która informuje klienta m.in. o dacie przydatności do spożycia, sposobie przechowywania, miejscu produkcji, składzie czy alergenach. To także ważny element strategii marketingowej firmy i jeden z podstawowych kanałów komunikacji z klientem. Dobrze zaprojektowana etykieta pełni więc funkcję informacyjną i sprzedażową. To narzędzie marketingowe, którego siły nie sposób nie docenić. Na rynku można spotkać nawet kilkanaście rodzajów etykiet. Choć jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się etykiety SSL (ang. Shrink Sleeve Labels) wykonywane z tworzywa sztucznego, nakładane na opakowanie i obkurczane, coraz więcej firm do ozdabiania pojemników korzysta z nowocześniejszych technologii takich jak IML (ang. In-Mould Labelling).

Jak to wygląda w praktyce? Proces etykietowania nie następuje po wytworzeniu pojemnika, ale zdobienie zostaje nałożone na opakowanie już w trakcie jego produkcji. Dzięki temu, że do wykonania etykiety IML wykorzystuje się ten sam materiał co do stworzenia pojemnika, opakowanie po zużyciu w całości nadaje się do recyklingu. Etykiety IML są także dużo trwalsze niż tradycyjne i odporne na wilgoć czy niskie temperatury. Po to rozwiązanie chętnie sięgają producenci artykułów spożywczych z segmentu premium przeznaczonych dla najbardziej wymagających konsumentów.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%