Jak pozbyć się rozstępów? Najlepsze domowe sposoby!
Rozstępy to koszmar właściwie każdej kobiety – dorastającej, tracącej na wadze, tej w ciąży, czy też przechodzącej właśnie menopauzę. Kiedy nasz organizm przechodzi gwałtowne zmiany hormonalne, nasza skóra odreagowuje w często niechciany sposób – i pojawiają się na niej rozstępy.
Czym one właściwie są? To widzialne na skórze linie formujące się gdy naskórek ulega naciągnięciu w wyniku czego włókna elastyczne pękają lub dziurawią się. Kolagen przestaje być wówczas produkowany, a nieładna linia przeistacza się w bliznę i zmienia kolor z różowego na srebrnawy. Rozstępy zazwyczaj pojawiają się w okolicach brzucha, pośladków, piersi, ud, a rzadziej ramion.
Rozstępy na ogół nie wpływają na stan organizmu i jego zdrowia – swoją złą sławę zyskały dlatego, że nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Rynek kosmetyczny wychodzi konsumentom naprzeciw oferując setki preparatów, których zakup i użycie pozwolą Ci załagodzić sytuację. Warto jednak wiedzieć, że rozstępy same w sobie leczenia nie potrzebują. Jeśli jednak ich obecność wpływa negatywnie na poczucie Twojej wartości, przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się w jaki sposób możesz im zapobiegać i jak z nimi walczyć domowymi sposobami.
Profilaktyka:
Ćwiczenia
Rozstępy są jedną z przypadłości, z którymi można się rozprawić za pomocą prostych i niewymagających specjalnego wysiłku ćwiczeń. Regularne ćwiczenia poprawiają elastyczność skóry i przyspieszają produkcję kolagenu. Co na przykład? Joga i pilates – pamiętaj jednak, że mamy tu na myśli regularną praktykę, a nie od czasu do czasu.
Dieta
Jeden z kluczowych elementów do zdrowego funkcjonowania w ogóle. Co z rozstępami? Jedz dużo białka, zażywaj witaminę C, wybieraj produkty bogate w cynk. Elementy te wzmocnią Twoją skórę i ochronią przed uszkodzeniami. Jedz więcej ryb, orzechów, sałat, cytrusów.
Nie zapominaj też o piciu odpowiedniej ilości wody – co najmniej 1,5 litra dziennie. Jeżeli pijesz więcej niż 2 litry – zwróć uwagę na suplementację witaminy C (przy dużych ilościach przyjmowanych płynów witamina będzie wypłukiwana z organizmu).
Nawilżanie
To chyba oczywiste – jeżeli nawilżasz regularnie swoją skórę, to poprawiasz też jej elastyczność i utrzymujesz ją odżywioną. Wmasowując środki nawilżające w skórę, sprawisz też, że krążenie krwi na danym obszarze będzie lepsze.
Najlepsze domowe sposoby:
Poniżej przedstawiamy kilka domowych, skutecznych i sprawdzonych sposobów na rozprawienie się z rozstępami:
Cukier
Cukier jest bardzo przydatny jako… składnik scrubów. Jego struktura pomoże Ci w złuszczaniu naskórka. Ten zabieg jest konieczny jeżeli chcesz pozbyć się rozstępów – w dodatku należy wykonywać go regularnie. Dlaczego? Jeżeli chcesz mieć gładką i zdrową skórę, to powinnaś systematycznie usuwać martwe komórki naskórka. Scruby stymulują procesy regeneracyjne – zobacz jak przygotować taki z udziałem cukru,
Wystarczy Ci pół szklanki cukru, 4 łyżki olejku migdałowego i sok z połówki cytryny. Całość dobrze wymieszaj (weź więcej składników, żeby mieć na zapas!) i włóż do słoika. Taką miksturę możesz trzymać w lodówce nawet do dwóch tygodni. Jak ją aplikować? Wmasowuj w skórę przez około 5 minut, następnie zmyj ciepłą wodą, wysusz skórę i posmaruj ją kremem nawilżającym. Efekty zauważysz już po upływie miesiąca.
Aloes
Aloes jest jednym z najczęściej występujących składników kosmetyków na dolegliwości skórne. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie; w przypadku skóry działa on kojąco (jako sok aplikowany bezpośrednio na skórę); pulpę pozostałą po wyciskaniu soku z liści możesz także użyć jako maseczkę (nałóż ją na 30 minut, zmyj ciepłą wodą i osusz ręcznikiem).
Żeby w pełni wykorzystać zbawienne właściwości aloesu, zblenduj szklankę liści z olejem z pięciu kapsułek witaminy A i dziesięciu kapsułek witaminy E. Taką miksturę możesz stosować codziennie, najlepiej przed snem. Po miesiącu powinnaś zauważyć różnicę.
Sok z ziemniaka
Mimo że ziemniaki nie są zbytnio znane w obszarze zastosowania kosmetycznego/farmaceutycznego, to ich sok ma równie dobre właściwości dla Twojej skóry. Minerały i witaminy zawarte w ziemniakach pomogą w szybszej regeneracji naskórka.
Jak w prosty sposób użyć ziemniaki na dolegliwości z rozstępami? Pokrój ziemniaka w cienkie plasterki, nałóż je na dany obszar ciała; niech sok z plasterków pozostanie na skórze na kilka minut. Zmyj całość ciepłą wodą. Dla lepszych rezultatów możesz wycisnąć sok w wyciskarce do warzyw i owoców. Pozostałą pulpę zmieszaj z kilkoma kroplami soku z cytryny i użyj jako maseczki na przykład na uda. Po 15-20 minutach zmyj ciepłą wodą.
Oliwa z oliwek
Możesz wcierać ciepłą (nie gorącą!) oliwę z oliwek na obszar, na którym występują rozstępy. Odżywi ona Twoją skórę, przyspieszy proces odnowienia naskórka i zapewni dostawę antyoksydantów. Możesz wcierać ją codziennie przed snem. Pamiętaj jednak żeby po zabiegu zmyć i wysuszyć skórę, żeby oliwa nie pozostawiała tłustych plam na Twojej pościeli.
Olej rycynowy
Działa podobnie jak oliwa z oliwek, możesz tez go wmasowywać w skórę – nie bój się, użyj dużej ilości oleju; gruba warstwa po wchłonięciu sprawi, że Twoja skóra będzie wystarczająco odżywiona. Żeby ułatwić wchłanianie, po nałożeniu warstwy, owiń skórę w bawełniany materiał – jeżeli smarujesz np. okolice ud, możesz spokojnie założyć legginsy. Zadziałaj również ciepłem – przyłóż np. ciepłą butelkę lub użyj suszarki do włosów (ok. 15 minut).
Sok z cytryny
Ogólnie rzecz biorąc wszystkie soki z cytrusów mają wysoką koncentrację kwasów. Jeżeli chcesz rozjaśnić swoją skórę używając takiego soku, zanurz kawałek bawełnianego materiału w płynie i zaaplikuj na skórę. Po 10 minutach zmyj ciepłą wodą. Pamiętaj, żeby po każdym takim zabiegu nałożyć na dany obszar krem nawilżający. Równie dobrze sprawdzi się kojący olejek jojoba – wystarczy już kilka kropel.
Masło kakaowe
Nazywa się go czasem „celebrytą” wśród produktów na rozstępy. Dzięki swojemu działaniu wpływa na poprawę krążenia krwi, zwalcza także widoczne blizny, nawilża naskórek, odżywia skórę i ma także właściwości przeciwzmarszczkowe. Możesz go używać nawet dwa razy dziennie.
Białka jajek
Ubite białka jajek wpływają pozytywnie na rozjaśnienie Twojej skóry. Nic trudnego – jeżeli chcesz cieszyć się ich zbawiennymi właściwościami, ubij 2-3 białka jajek i nałóż pędzlem na miejsce, w którym masz rozstępy. Kiedy całość wyschnie (10-15 minut), zmyj ciepłą wodą i nałóż krem nawilżający.
Lucerna
Lucerna wpływa na produkcję kolagenu dzięki posiadaniu ośmiu cennych aminokwasów. Ponadto jej liście bogate są w witaminę E i K oraz białko. Najlepiej używać jej pod postacią proszku – sama możesz przygotować pastę miksując sproszkowaną lucernę z kilkoma kroplami olejku rumiankowego. Nałóż na dany obszar; nie musisz zmywać – pasta działa jak krem nawilżający.
Wszystko ok, ale…
Powyższe sposoby są dosyć skuteczne i efektywne, ale raczej w przypadku rozstępów, które pojawiły się niedawno. Co jednak zrobić jeżeli mamy rozstępy już od jakiegoś czasu i nie za bardzo można jakoś na nie zadziałać? Mimo że „stare” rozstępy są mniej widoczne niż te „nowe”, niektóre osoby i tak nie są z nich zadowolone i wolałyby pozbyć się nieładnych blizn. Poniżej kilka rozwiązań:
Mikrodermabrazja
Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się zabieg fundamentalnego złuszczenia naskórka (przy pomocy drobnych kryształków piasku). Kiedy naskórek jest całkowicie złuszczony, wtedy uruchamiają się procesy odnawiania i Twoja skóra może być na powrót gładka. Wymagane jest 4-5 zabiegów, żeby efekty były i widoczne i zadowalające. Jeżeli zdecydujesz się na przystąpienie do tej terapii, pamiętaj że najlepiej wykonywać ją w okresie zimowym, kiedy Twoja skóra nie jest narażona na promienie słoneczne. Źródło: http://99remedies.com/stretch-marks/
Laser
Jeden z droższych zabiegów, ale najbardziej skutecznych. Jeżeli bardzo zależy Ci na poprawie wyglądu Twojej skóry i jesteś zdecydowana wydać większą sumę, to laser będzie dobrym wyborem. Daje trwałe i szybkie (już dwie sesje wystarczą) rezultaty.
Środki farmaceutyczne
Oprócz zabiegów na rynku dostępnych są dziesiątki preparatów pomagających w walce z rozstępami (kremy, pigułki etc.). Szukając odpowiedniego dla siebie zwróć uwagę, żeby zawierał tretinoinę (substancja kolagenotwórcza). Jeżeli jesteś w ciąży lub starasz się w nią zajść, unikaj jednak tych preparatów.
Najbardziej powszechne i najłatwiej dostępne są wszelkiego rodzaju kremy nawilżające – co jest naturalne, gdyż rozstępy, jak pisaliśmy na początku, pojawiają się wtedy, kiedy skóra jest naciągnięta. Nawilżenie zwiększy elastyczność i poprawi ogólną kondycję zapobiegając powstawaniu rozstępów.
Co można jeszcze znaleźć w aptekach? Pomocny okaże się kwas glikolowy (kolagenotwórcze właściwości), który może być zażywany przez kobiety w ciąży. Sięgnij także po kwas retinowy, skuteczny zwłaszcza w walce ze „starymi” rozstępami (w przeciwieństwie do glikolowego, kwas retinowy nie może być przyjmowany w czasie ciąży, a także w czasie karmienia). Źródło: https://www.nlda.org/a/get-rid-of-stretch-marks-fast/
Szybkim rozwiązaniem (i tymczasowym) jest też odpowiedni makijaż – zapytaj w aptece o środki, które posłużą jako kamuflaż.
A może operacja?
Operacja plastyczna jest ostatnią deską ratunku i opcją najbardziej drastyczną. Zwykle dokonuje się w takich przypadkach amdominoplastyki, czyli przecinania blizn. Pamiętaj jednak, że po takim zabiegu będziesz musiała spędzić jakiś czas w szpitalu, a całość wygoi się nawet do sześciu miesięcy.
Którykolwiek ze sposobów wybierzesz (w zależności od Twojej sytuacji, od stopnia zadowolenia ze skóry i z siebie), pamiętaj, że wszelkie środki potrzebują czasu, żeby zadziałać. Bądź więc cierpliwa i przede wszystkim zaakceptuj siebie.
http://www.elblag.net/artykuly/jak-pozbyc-sie-rozstepow-najlepsze-domowe-sposoby,31279.htm