› poradnik
10:33 / 12.01.2012

Jak przechowywać opony

Jak przechowywać opony

Oszacowanie żywotności opon jest praktycznie niemożliwe. Mimo to, poprzez właściwe obchodzenie się z oponami i ich przechowywanie możliwe jest przedłużenie ich trwałości i zachowanie ich osiągów.


Powierzchnia opon nieużywanych i wystawionych na działanie czynników atmosferycznych przez co najmniej miesiąc wysycha i pęka. Takie zmiany starzeniowe opon są potocznie zwane pękaniem ozonowym lub pogodowym. Z tego powodu, opony należy zawsze przechowywać w pomieszczeniach czystych, suchych, zaciemnionych i chłodnych.

Ujmij oponom ciężaru
Jeżeli pojazd nie będzie używany przez co najmniej miesiąc, warto go ustawić na podpórkach lub po prostu zdemontować opony. W przeciwnym razie na gumie opon mogą pojawić się przedwczesne zmiany starzeniowe, odkształcenia, czy też zmiany w strukturze prowadzące do nagłego pęknięcia.

Przechowuj opony z dala od źródeł zagrożenia
Przy wyborze miejsca przechowywania opon należy sprawdzić, czy nie znajdą się one w pobliżu gorących rur bądź urządzeń elektrycznych takich jak na przykład prostowniki.

Podłoże powinno być czyste, bez śladów olejów, benzyny lub innych substancji chemicznych mogących uszkodzić strukturę gumy. Opony narażone na działanie takich substancji mogą ulec nagłemu uszkodzeniu po ponownym zamontowaniu podczas jazdy.

źródło: www.samar.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%