Jak przeprowadza się montaż wyłazu dachowego?
Jest nieco mniejszy, ale do złudzenia przypomina okno połaciowe. Wyłaz dachowy pełni ważną funkcję i jest niezbędnym elementem konstrukcji budynku. Aby zapewnić kominiarzowi odpowiednie warunki do wejścia na dach, oraz samemu mieć wygodny dostęp do połaci budynku warto wiedzieć, jak wygląda prawidłowy montaż wyłazu dachowego. Gdzie go zlokalizować i jaki model jest odpowiedni do danego dachu?
Podział wyłazów dachowych i ich właściwości
O ile kiedyś, patrząc na dach, można było wyróżnić wyłaz dachowy przez jego inne kształty, o tyle dziś, ta droga komunikacyjna, do złudzenia przypomina okna połaciowe. Możliwe okazuje się nawet przeprowadzenie drogi zewnętrznej przez samo okno dachowe. Wymaga to jednak zachowania odpowiednich parametrów, a poza tym komunikacja na dach wiąże się raczej z brudnymi czynnościami i mało kto chce, aby biegła przez pokój.
Wyłaz dachowy wygląda jak zwykłe okno, ale wyróżnia się fachową budową:
- hartowane szyby, które mają podwyższoną odporność na uszkodzenia (chodzi tu głównie o opady atmosferyczne typu grad lub duży napór śniegu);
- siłownik pneumatyczny, który umożliwia otwieranie i zamykanie wyjścia w przypadku zatrzaśnięcia;
- profil osłaniający ościeżnicę i zapobiegający poślizgnięciu się w momencie wychodzenia na dach.
Oprócz tego wyłazy dachowe dzielą się na modele:
- zimne (ze zwykłymi szybami), które są przeznaczone do pomieszczeń nieogrzewanych;
- ciepłe (z szybami termoizolacyjnymi), które stosuje się w powierzchniach ogrzewanych i użytkowych.
Producenci oferują bogaty asortyment wyłazów dachowych, aby te można było jak najlepiej dopasować do kolorystyki i budowy dachu. Znaleźć można zatem pozycje wykonane z PCV, aluminium lub drewna oraz różnych kolorach. O ile specyfika okna jest ważna, o tyle sam montaż wyłazu dachowego decyduje o jego funkcjonalności, dlatego warto wiedzieć, jak powinien przebiegać krok po kroku.
Gdzie ulokować wyłaz dachowy?
Zanim nastąpi sam montaż wyłazu dachowego, konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca na powierzchni dachu o czym może decydować architekt, na etapie projektu lub sam inwestor.
Najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie wyjścia na strychu budynku. Stwarza to możliwości wybrania punktu, zlokalizowanego jak najbliższej komina, co będzie wygodne z punktu widzenia usług kominiarskich. Jeśli budynek nie posiada strychu konieczne będzie wybranie innego miejsca, pamiętając o zasadach minimalnych wysokości.
Montażowi wyłazu dachowego powinna przyświecać myśl, że ma ona zapewniać wygodne wyjście na dach i bezpieczne poruszanie się po nim. Chodzi tu głównie o kominiarza, który najczęściej będzie z tej drogi korzystał, wykonując cykliczne przeglądy komina. Jeśli wyłaz znajduje się daleko miejsca docelowego, konieczna jest instalacja stopni lub ław kominiarskich.
Montaż wyłazu dachowego - jak wyglądają kolejne etapy prac?
Dobrą informacją jest to, że montaż wyłazu dachowego można przeprowadzić w każdym momencie, nie tylko na etapie wznoszenia budynku. Jest to jednak praca odpowiedzialna, mocno ingerująca w konstrukcję, dlatego warto powierzyć ją profesjonalnej ekipie.
Jak, krok po kroku, przebiegają prace montażowe?
- Obrysowanie krawędzi montowanego wyłazu na powłoce paroprzepuszczalnej i wycięcie fragmentu pokrycia - jeśli czynność wykonuje wraz z naturalnym cyklem wznoszenia budynku, następuje ona przed położeniem dachówki. Jeśli montaż przeprowadza się na gotowym dachu, konieczne jest usunięcie fragmentów pokrycia w wyznaczonym miejscu.
- Mocowanie stolarki do łat montażowych i przykręcenie do więźby dachowej - naddatki ucięte w membranie dachowej wywija się na zewnątrz i przytwierdza do łat.
- Montaż rynny odwadniającej - mocowana jest w kontrafałdach nad górna łatą i biegnie pod lekkim nachyleniem. Od wierzchu nachodzi na nią membrana dachowa, która powinna być docięta na szerokość rynny.
- Przykręcenie wyłazu
- Obróbka, czyli mocowanie kołnierza paroprzepuszczalnego - ważny krok, który dopełnia całość montażu. Kołnierz uszczelnia wszystkie przerwy, które mogłyby wpływać na zalewania i dostęp wilgoci, a jednocześnie tworzy warstwę estetyczną kryjąc wszystkie docinki. W zależności od pokrycia dachu, kołnierz wyposażony jest w specjalny fartuch, który dopasowuje się do kształtu przyciętych dachówek.
Czy wyłaz dachowy na każdym dachu jest taki sam?
Wybór wyłazu dachowego podyktowany jest nachyleniem połaci oraz materiałem, którym jest pokryta.
W przypadku, gdy pochylenie dachu wynosi 25% lub jest pokryty materiałem łatwo tłukącym się tj. dachówka ceramiczna lub betonowa, konieczne jest, oprócz wyłazu, instalacja stałych dojść do komina, urządzeń technicznych, anten radiowych i telewizyjnych.
W nowych domach rozstaw krokwi jest najczęściej montowany na odległościach 90 do 100 centymentrów. Producenci okien i wyłazów proponują takie produkty, które są uniwersalne i łatwe w montażu, dlatego zasada wprowadzania włazu dachowego jest zawsze taka sama. Profesjonalne ekipy dekarskie wiedzą jak montować stolarkę, dlatego warto polegać na fachowych usługach. Dlaczego?
Samodzielny montaż wyłazu dachowego wymaga wprawy, doświadczenia i precyzji. Oprócz walorów estetycznych, decyduje on o kluczowym zabezpieczeniu budynku przed przemakaniem i wilgocią. To ważne, z punktu widzenia samego umiejscowienia okna. Najczęściej znajduje się ono na strychu lub w pomieszczeniach mało uczęszczanych. O ile ewentualne przeciekanie lub rozszczelnienie w oknach codziennego użytku, może być zauważone szybko, o tyle awarie w wyłazach dachowych mogą trwać nawet kilka dni, powodując postęp start. Dlatego profesjonalny montaż tego elementu dachu jest bardzo ważny.
Wdrapywanie się na dach jest okazjonalne, ale są sytuacje, które tego wymagają. Wyłaz dachowy jest strategicznym punktem. Jeśli jego montaż, został dobrze przemyślany, w łatwy sposób można dotrzeć do celu na dachu - komina, anteny lub usunięcia zalegającego śniegu. Właściwy montaż wyłazu dachowego zapewnia więc bezpieczeństwo i właściwą komunikację. Nie można pominąć też faktu, że sama estetyka montażu wpływa na wizualny efekt zewnętrznej części budynku.