› bieżące
10:17 / 11.03.2015

Jak przygotować rower do kolejnego sezonu?

Jak przygotować rower do kolejnego sezonu?

Ku zadowoleni producentów rowerów, jazda na tym dwukołowcu stała się niezwykle popularna wśród Polaków. Jest to jedna z naszych ulubionych aktywności fizycznych, a to ze względu na fakt, iż przy ładnej pogodzie taka przejażdżka z rodzina czy znajomymi jest ogromną przyjemnością. Poza tym, obecnie istnieje tak wiele różnych modeli rowerów, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zwłaszcza panie powinny być zadowolone z tego, że w końcu zadbano też o wygląd rowerów, dzięki czemu są one bardziej kobiece.

Zanim jednak wyjedziemy na pierwszą wycieczkę rowerową w nowym sezonie, powinniśmy odpowiednio przygotować nasz rower. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprawdzenie jak działają jego poszczególne elementy i wprowadzenie niezbędnych poprawek. Część z tych rzeczy możemy zrobić samodzielnie, ale są też i takie, których wykonanie lepiej jest zlecić profesjonalistom z serwisu rowerowego.

Czyszczenie

Przede wszystkim musimy zająć się dokładnym wyczyszczeniem roweru, który często nosi na sobie ślady wycieczek z zeszłego sezonu. Również miejsce przechowywania roweru może mieć wpływ na jego zabrudzenie, dlatego pierwszą czynnością, którą wykonamy po wyciągnięciu roweru z piwnicy jest właśnie jego umycie.

Każdy profesjonalny serwis rowery lub zapalony rowerzysta do tego celu używa specjalistycznych środków, które najlepiej radzą sobie ze smarem i uporczywymi zabrudzeniami. Nie jest to jednak niezbędne i również domowymi sposobami powinniśmy sobie poradzić z dokładnym wyczyszczeniem roweru. Wystarczy nam zatem do tego wiaderko z wodą, trochę płynu do mycia naczyń, gąbka i ewentualnie szczoteczka z nylonowym włosiem. Po lekkim zwilżeniu roweru na całej jego powierzchni możemy zająć się jego dokładnym wymyciem, łącznie z korbą czy łańcuchem.

Szybki przegląd

Czysty rower jest gotowy do dokładnych oględzin, w trakcie których można „wyłapać” wiele usterek. Oczywiście możemy zrobić taki mini przegląd samodzielnie, ale jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności w tym względzie lepiej będzie zdać się na opinię osób pracujących w serwisie rowerowym.

- W ramach takiego przeglądu przede wszystkim sprawdzamy czy nigdzie nie jest wyczuwalny luz. Chodzi tutaj przede wszystkim o kierownicę, koła oraz pedały. Jeśli w którymś z tych elementów wyczujemy luzy należy je rzecz jasna dokręcić – radzą przedstawiciele serwisu Aga Sport. - Przy okazji trzeba też sprawdzić klocki hamulcowe, które powinny być równo starte po obydwu stronach oraz równomiernie przylegać do obręczy koła. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub potrzeby ich wymiany, najlepiej znaleźć najbliższy serwis rowerowy i poprosić o pomoc w tej kwestii.

Smar na łańcuch

Po umyciu roweru musimy zatroszczyć się o dokładne nasmarowanie każdego ogniwa w łańcuchu. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnego smaru do rowerów właśnie, gdyż posiada on specjalne właściwości. Nie wolno pominąć żadnego z elementów łańcucha, tak by w żadnym wypadku żadna jego część nie pracowała „na sucho”, gdyż może mieć to poważne konsekwencje. Trzeba przyznać, że jest to dość żmudna praca, dlatego osoby niecierpliwe powinny skorzystać z pomocy serwisu rowerowego lub znajomego, który lubi takie prace.

Co z przerzutkami?

Spora część rowerów, których używamy do jazdy rekreacyjnej posiada przerzutki w piaście, a ich ogromną zaletą jest fakt, iż nie wymagają od nas specjalnej troski. W innym przypadku przerzutki wymagają dość fachowej wiedzy, dotyczącej ich działania oraz odpowiedniej regulacji. W związku z tym, warto zdać się na serwis rowerowy, w którym cena wyregulowania przerzutek nie powinna przekroczyć 20 zł. Będziemy mieli za to pewność, że wyjeżdżamy w trasę na doskonale przygotowanym sprzęcie.

Co jeszcze?

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy się zająć jest sprawdzenie opon. Chodzi przede wszystkim o ich dopompowanie, tak by ciśnienie powietrza było zgodne z tym zalecanym przez producenta. Przyjrzenie się oponom pozwoli także zauważyć ewentualne uszkodzenie dętki. Jeśli po napompowaniu powietrze bardzo szybko opuści oponę, jest to znak, iż należy wymienić dętkę, a może nawet całe koło.

Tak jak w każdym przypadku, w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zasięgnąć opinii kogoś bardziej doświadczonego. Obecnie działa sporo serwisów rowerowych, dlatego bez problemu powinniśmy znaleźć jakiś punkt tego typu w naszej okolicy.

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%