Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu? – kilka rad
Problem nietrzymania moczu dotyka wielu osób w różnym wieku i różnej płci. Choć zdecydowanie najczęściej są to kobiety, które mają za sobą porody. Inkontynencja moczowa jest dolegliwością krępującą, potrafiącą skutecznie odebrać radość z codziennego życia. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają sobie z nią radzić.
Jak dochodzi do nietrzymania moczu?
Nietrzymanie moczu (inkontynencja moczowa) polega na mimowolnym oddawaniu moczu przez osoby, które świadomie by tego nie zrobiły. Na skutek zaburzeń i dodatkowych czynników (takich, jak wysiłek fizyczny, nagłe parcie czy przepełnienie pęcherza) dochodzi do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza.
Wśród najczęstszych powodów problemów z trzymaniem moczu pojawiają się następujące:
- choroby gruczołu krokowego (najczęstszy powód inkontynencji moczowej u mężczyzn),
- porody,
- operacje ginekologiczne,
- zmiany hormonalne (głównie menopauza),
- otyłość,
- przewlekłe zaparcia,
- obciążanie mięśni dna miednicy podczas treningu (m.in. w czasie wykonywania klasycznych brzuszków),
- nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) i mięśni pęcherza,
- częste infekcje układu moczowo-płciowego.
Problem nietrzymania moczu – jak sobie poradzić? Od dawna zadajesz sobie to pytanie i wciąż nie udało Ci się znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi? Koniecznie zapoznaj się z treścią poniższych rad – prostych i gotowych rozwiązań na inkontynencję moczową.
Farmakologiczne leczenie inkontynencji moczowej
Diagnozowanie powodów nietrzymania moczu należy rozpocząć od wizyty u lekarza, gdy tylko zaobserwujesz u siebie pierwsze symptomy tego problemu. Na podstawie wywiadu i ewentualnego badania specjalista podejmie decyzję o dalszym leczeniu inkontynencji moczowej.
Najczęściej remedium na nietrzymanie moczu są środki farmakologiczne w formie tabletek lub kapsułek do przyjmowania doustnego. Większość tego typu leków ma w swoim składzie żurawinę, która znana jest ze skutecznego przeciwdziałania infekcjom pęcherza i cewki moczowej, będących jednymi z częstych powodów inkontynencji moczowej. Takie preparaty kupisz w aptece internetowej wapteka.
Fizjoterapia pomocna w leczeniu nietrzymania moczu
Kolejnym sposobem na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu są regularne wizyty u fizjoterapeuty, a konkretnie urofizjoterapeuty.
Podczas rehabilitacji urologicznej nauczysz się prawidłowego wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy Specjalista może również wdrożyć odpowiednie metody fizykoterapii (m.in. elektrostymulacja unerwienia obwodowego). Pierwsze efekty systematycznej terapii możesz zaobserwować już po 3-6 tygodniach.
Ingerencja chirurga u osób walczących z nietrzymaniem moczu
By poradzić sobie z nietrzymaniem moczu, możesz zwrócić się o pomoc do chirurga, który wykona zabieg toksyną botulinową. Jego efekty będą utrzymywały się przez około pół roku. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku inkontynencji moczowej, wynikającej z nagłego parcia.
Czy coś jeszcze możesz zrobić, by skutecznie walczyć z nietrzymaniem moczu? Owszem. Warto ograniczyć spożywanie napojów mających działanie moczopędne – zwłaszcza tych zawierających alkohol i kofeinę.