Jak rozwijać i promować turystykę w Krainie Kanału Elbląskiego?
fot. Marcin Mongiałło
Dzisiaj, 21 czerwca, w sali staromiejskiej w Kamieniczkach Elbląskich w godz. 09.00-15.15 odbyła się druga już debata i warsztaty pod nazwą "Koncepcja Budowy i Upowszechniania Sieciowych Marek Turystycznych Krainy Kanału Elbląskiego i ich komercjalizowanie". Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski.
W spotkaniu wzieły udział osoby żywo zainteresowane turystyką w regionie Kanału Elbląskiego, w tym pracownicy Urzędu Miejskiego, przedstawiciele PTTK i innych stowarzyszeń związanych z branżą turystyczną, pracownicy i właściciele obiektów turystycznych oraz dziennikarze
Znane są problemy przed jakimi stoją wszyscy ci, którzy chcieliby, aby Kanał Elbląski przyciągał znacznie większą liczbę turystów nie traktujących wyprawy w te strony jako jednorazowej przygody, ale skłonnych do powracania w te strony.
Podstawowym zagadnieniem z którym należy się zmierzyć to niedostatecznie zagospodarowany potencjał turystyczny obszaru, w tym:
- słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna
- sezonowość ruchu turystycznego (mała oferta turystyki całorocznej)
- niewystarczająca współpraca branzy turystycznej na rzecz turystyki i krajoznwawstwa
- słabo rozwinięta specjalizacja infrastruktury przystosowana do obsługi konkretnego typu turysty, brak kategoryzacji usług
- nierozwinięta turystyka kulinarna
- nierozwinięta infrastruktura tras rowerowych i kajakowych
Wskazuje sie również na to, że regionalne produkty turystyczne są słabo określone, w tym akcentuje się:
- małą kreatywność w tworzeniu produktów turystycznych wzbogacających ofertę Krainy kanału Elbląskiego
- małą ofertę produktów turystycznych (pakietów) specjalistycznych dostosowanych do potrzeb grup odbiorców
- brak sieciowania i pakiertowania produktów turystycznych oraz usług wokół marki Kraina Kanału Elbląskiego
- brak wykreowanego święta kulturowego Szlaku Kanału Elbląskiego
- brak koordynacji kompleksowego kalendarza imprez krainy kanału Elbląskiego
Zauważa się także inne problemy, które są przyczyną słabego rozwoju turystyki na omawianym obszarze. Należą do nich m.in.:
- brak wdrożonych efektywnych narzędzi inteligentnej sprzedaży, dystrybucji ofert
- niedostateczna partnerska współpraca branży turystycznej, samorządu lokalnego i organizacji turystycznych w ramach Krainy Kanału Elblaskiego
- mało skuteczna promocja obszaru i marki Kraina Kanału Elbląskiego
- niedostateczna segmentacja rynku pod względem odbiorców
- brak kompleksowego katalogu ofert związanych z KKE dla turystów krajowych i zagranicznych
- niewielka skala działań i narzędzi w zakresie nowoczesnego, kreatywnego e-marketingu
Podczas debaty starano zwrócić uwagę na wybrane zagadnienia w kontekście celu jakim jest wysoko rozwinięta turystyka i promocja w krainie Kanału Elbląskiego.
Debata odbyła się w sali staromiejskiej, fot. Marcin Mongiałło
Starszy specjalista Służby Leśnej ds. edukacji leśnej i turystyki Jarosław Mytych przedstawił koncepcję rozwoju turystyki i rekreacji w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Elbląsko-Żuławskie. Jest on położony na obszarze, który charakteryzuje się dużą różnorodnością cech środowiska przyrodniczego. To w znaczący sposób decyduje o atrakcyjności turystycznej.
Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji danych i weryfikacji terenowej walorów przyrodniczych wyróżniono obiekty punktowe i powierzchniowe, które stanowią lub potencjalnie mogą stanowić miejsca atrakcyjne dla turystów. Łącznie na tym obszarze wskazano aż 173 tego typu obiekty, w tym: 29 obiektów powierzchniowych (wąwozy, wydmy, plaże, akweny wodne, rzeki), 125 obiektów punktowych (glazy, wzniesienia, punkty wysokościowe) oraz 19 obiektów potencjalnych (źródła, wychodnie ze stanowiskami fauny kopalnej).
Obszar Leśnego Kompelsu Promocyjnego Lasów Elbląsko-Żuławskich to także teren o ciekawej historii, który jest bogaty w walory kultury materialnej. Wyróżniono tu aż 880 interesujących miejsc o charakterze kulturowym; cmentarzy (100 obiektów, w tym m.in. mennonickie), kościoły (79), obiekty hydrotechniczne (70), domy podcieniowe (69) oraz obiekty archeologiczne (56).
W analizie SWOT wykonanej dla tego obszaru wskazuje się na słabe strony, w tym m.in.
- wybitną sezonowość obiektów turystycznych (zwłaszcza gastronomicznych)
- zły stan dróg lokalnych i niewystarczającą pojemność parkingów
- niedostateczną współpracę między samorządami a branżą turystyczną
- brak spójnych działań w sferze promocji i informacji turystycznej.
Mocnymi stronami są m.in.:
- korzystne położenie geograficzne
- występowanie licznych obszarów atrakcyjnych przyrodniczo
- dobrze rozwinięta i zróżnicowana baza noclegowa
- dobre zagospodarowanie turystyczne i paraturystyczne.
Jacek Zdrojewski, fot. Marcin Mongiałło
Jacek Zdrojewski wygłosił wykład pn. "Sieciowa wypożyczalnia rowerów elektrycznych jako pomysł na biznes". Wskazał na wielką dynamikę rozwoju tego rynku w Europie Zachodniej. Przykładowo w Niemczech na 5 mln turystów podróżujących na jednośladach, co 12 z nich korzysta z roweru elektrycznego. Co więcej, z informacji, które udało nam się uzyskać, wynika, że większość rowerów sprzedawanych obecnie w Austrii to rowery elektryczne. Czy zdominują one rynek? Wszystko na to wskazuje.
Taki rower doskonale sprawdza się przede wszystkim:
- w górach
- tam gdzie wieje silny wiatr
- w przypadku długodystansowych wypraw rowerowych
- w przypadku ludzi starszych bądź mających problemy ze zdrowiem.
W Polsce, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, także rozwijana jest sieć wypożyczalni tego typu rowerów (Activelo). Jacek Zdrojewski, który hobbystyznie zajmuje się popularyzacją tej formy turystyki w Polsce, zwrócił uwagę na korzyści wynikające ze współpracy z tą firmą. Jest to przede wszystkim poszerzenie oferty obiektu turystycznego. Turyści, przede wszystkim zagraniczni, coraz częściej pytają się o możliwość wypożyczenia roweru turystycznego. Mając to na uwadze, sa bardziej skłonni wybrać obiekt, który oferuje im taką możliwość. Jaki jest koszt wypożyczenia? W przypadku firmy Activelo wynosi on około 120 zł za dzień.
dr. Jacek Borzyszkowski, fot. Marcin Mongiałło
Ostatni przemawiał dr Jacek Borzyszkowski (Politechnika Koszalińska), który poświęcił czas wielu bardzo istotnym zagadnieniom, takim jak: marketing terytorialny, współpraca w turystyce oraz turystyczne marki terytorialne.
Na przykładzie wyjaśnił między innymi jak odróżnić walor turystyczny od atrakcji turystycznej i produktu turystycznego:
Walorem turystycznym jest dąb Bartek. Jeżeli będzie on odpowiednio zagospodarowany (ławeczki, wiata, oznakowane punkty) to mówimy o atrakcji turystycznej. Produkt turystyczny tworzy się wtedy, kiedy mamy coś do sprzedania - jest to zatem kategoria ekonomiczna.
Zauważył, że obecnie już 50% rezerwacji hotelowych w Europie jest dokonywanych przez Internet. Turyści coraz rzadziej kierują się katagoryzacją obiektu, a coraz częściej opiniami znalezionymi w sieci oraz opinią innych osób (poleceniem). Mówił o konkurencyjności produktu turystycznego, wskazując na 3 elementy wchodzące w jego skład:
- rdzeń produktu - zaspokojenie potrzeb turysty
- produkt rzeczywisty - wszelkie usługi, które to umożliwiają (obsługa hotelarska, obsługa gastronomiczna)
- produkt powiększony - wszystkie elementy, które wychodzą poza konkretną ofertę, a stanowią o konkurencyjności (to one wyróżniają produkt spośród innych obecnych na rynku, np. pobyt w gospodarstwie agroturystycznym połączony z nauką jazdy konnej)
Jednostka terytorialna może konkurować skutecznie, gdy zacznie budować swoją przewagę konkurencyjną. Podmiot posiada ją wówczas, gdy jest w stanie dostarczyć na rynek ofertę zaspokajającą potrzeby nabywców w sposób na tyle unikalny, że wybiorą oni jego ofertę, a nie oferty konkurentów.
Mamy na miejscu coś co jest najważniejsze z punktu widzenia turysty, a mianowicie niepowtarzalny produkt. Jest nim oczywiście Kanał Elbląski. Wystarczy jedynie postawić kropkę nad "i" i popracować nad niedostatecznie zagospodarowanym potencjałem turystycznym obszaru. Co należy zrobić? Przede wszystkim słuchać ekspertów, wyciągać wnioski i wprowadzać w życie rozwiązania, które sprawdzily się w innych miejscach.