Jak się zachować w przypadku zagrożenia terrorystycznego
Policjanci z elbląskiej komendy przeprowadzili zajęcia w Młynarach i w Milejewie na temat zagrożeń terrorystycznych. Zajęcia dotyczyły tego jak należy zachowywać się w przypadku zaistnienia lub podejrzenia aktu terrorystycznego np. w szkole. Łącznie w dwóch spotkaniach wzięło udział ponad 50 osób z placówek oświatowych.
Działania są zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Wzmocnienie wiedzy społeczeństwa o tego rodzaju zagrożeniach to jedno z głównych założeń „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 – 2019”. Oprócz poradników władze miasta stołecznego Warszawa oraz Komenda Stołeczna Policji przygotowały film pt.: „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Zawiera on wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w podobnych sytuacjach oraz zasady alarmowania o zagrożeniu uczniów i nauczycieli. Wiele ukazanych w filmie zagadnień było na bieżącą komentowane przez policyjnych negocjatorów z elbląskiej komendy, wśród nich byli: nadkom. Agnieszka Bielewicz-Piechowiak, asp. Jarosław Lewczuk oraz nadkom. Marek Cieślak.
Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli wszystkich placówek oświatowych, w tym przedszkoli, szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczelni wyższych. Charakter szkoleń jest kaskadowy, więc w tym przypadku specjaliści przekazują wiedzę osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danej placówce. Oni z kolei szkolą swoich pracowników, następnie dzieci i młodzież
podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu