› rozwój i edukacja
11:16 / 15.09.2016

Jak słuchać, aby usłyszeć Ciszę - opowiadał John Grzinich

Jak słuchać, aby usłyszeć Ciszę - opowiadał John Grzinich

fot. Paweł Rodziewicz

Wczoraj (14.09) rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Dźwiękowej "Wydźwięki/Resonanses", którego organizatorem jest Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Pierwszym punktem Festiwalu były warsztaty prowadzone przez Johna Grzinicha dotyczące dźwięku w przestrzeni.

Uczestnicy tegorocznego Festiwalu, prócz odsłon koncertowych i performatywnych, będą mogli wziąć udział w warsztatach słuchowiskowych oraz zajęć z budowania prostych instrumentów elektronicznych.

Do udziału w Festiwalu zaproszono m.in. zagranicznych artystów takich jak John Grzinich, Tres, Toshimaru Nakamura, Bryan Eubanks, Martin Kuchen Danil Akimov, Wolfram czy Urban Audio oraz polskich twórców, związanych ze sztuką dźwiękową: Marka Chołoniewskiego, We Will Fail, Emiter czy Marcin Barski.

Na wczorajszych warsztatach John Grzinich próbował uczyć słuchania poprzez spacer dźwiękowy. Uwagę słuchaczy zwracał na sposób słuchania dźwięków otoczenia, które towarzyszą naszemu codziennemu życiu.

Te warsztaty mają na celu podniesienie rangi zdarzeń dźwiękowych. Zwrócenie uwagi na kontekst otoczenia. Jakie rodzaje komunikatów docierają do nas tą drogą? Jest to pewnego rodzaju materiał, w którym funkcjonujemy. Do tej przestrzeni dźwiękowej można podejść w bardzo twórczy sposób

- opowiada Marcin Dymiter z Instytutu Pejzażu Dźwiękowego.

Program, który przygotowaliśmy w tym roku, w dużej mierze odnosi się do tematyki ciszy. Tego, w jaki sposób ta cisza się wokół nas manifestuje, bądź też nie. Zwłaszcza piątkowe koncerty będą nawiązywały do tego zagadnienia. Wykład Marka Chołoniewskiego, prof. Akademii Muzycznej w Krakowie, poświęcony ciszy poprzedzi wyjątkowy koncert na fale mózgowe. Artysta na scenie zachowa kompletną ciszę, natomiast jego fale mózgowe będą generować dźwięki

- informuje Marcin Barski z Instytutu Pejzażu Dźwiękowego.

W ramach Festiwalu przygotowany będzie również performance, podczas którego wyłączane będą pracujące urządzenia elektryczne, mający pokazać jak w ten sposób osiągamy coraz większy poziom ciszy. Uczestnicy biorący w nim udział będą mogli się skupić na tych dźwiękach, które ich percepcja ignoruje na co dzień.

Obok występów performerskich uczestnicy zobaczą pierwszą w kraju wystawę, poświęconą sztuce dźwiękowej a konkretniej pejzażom dźwiękowym "Polish Soundscapes". To wystawa dźwiękowa polskich twórców odnoszących się do zjawiska field recordingu.

Pełny program Festiwalu można znaleźć na stronie.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%