Jak szukać wykonawców?
Jak poradzić sobie w gąszczu ogłoszeń i jak sprawdzać profesjonalizm pracowników?
Zanim rozpoczniemy poszukiwania, zastanówmy się, czy chcemy zatrudnić jedną firmę, która wykona wszystko od posadzki aż po sufit, czy będziemy zatrudniać ekipy tylko do wykańczania ścian i sufitów.
Pierwsza opcja – takie firmy, to spore przedsiębiorstwa. Obsługują głównie dużych inwestorów – przede wszystkim deweloperów. Inwestorzy indywidualni, budujący własny dom lub remontujący mieszkanie, raczej nie zdołają ich zatrudnić, bo terminarze takich firm są mocno napięte. Duże firmy wykonawcze i wykończeniowe są też zazwyczaj drogie. Niejednokrotnie mają opanowany do perfekcji jakiś zakres robót, a inne dołączyły, aby wzbogacić ofertę. Jedno jest pewne – profesjonalizm takich wykonawców jest bardzo wysoki, co potwierdzają długie listy referencyjne
i opinie licznych zleceniodawców.
Druga opcja - wąska specjalizacja to również obietnica fachowości. Zdarzają się jednak, i to nie rzadko, wyjątki. Tu czeka nas więcej kłopotu ze wstępną weryfikacją ich umiejętności i solidności. Za ekipę od konkretnych robót możemy jednak zapłacić mniej, niż za firmę do wszystkiego.
Gdzie szukać ekipy
- Z polecenia – to najbardziej niezawodna metoda. Jeśli znamy osoby lub firmy, które korzystały z usług jakichś wykonawców i są z nich zadowolone, pójdźmy tą samą przetartą ścieżką.
- Z ogłoszenia – istny totolotek. Z prasowej notki trudno cokolwiek wywnioskować. Często będziemy musieli wykonać dziesiątki telefonów, aby wybrać najlepszych.
- Z Internetu - tu mamy już jakieś podpowiedzi. Dowiemy się od kiedy firma działa, obejrzymy galerię zdjęć z robót i obiektów referencyjnych. Sama staranność przygotowania strony i jej rzetelność jest wskazówką, że ekipa traktuje swoją pracę serio i zależy jej na dobrym wizerunku.
Po czym poznać profesjonalistów
- Ważne, aby wykonawcy byli obecni na rynku przynajmniej od 2-3 lat; choć trafiają się młodsze, dobre firmy, które powstały z innych, o dłuższym stażu.
- Dobra ekipa ma swoją siedzibę (którą warto zobaczyć), a nie tylko numer telefonu komórkowego.
- Dobra ekipa powinna przedstawić klientowi kilka opcji cenowo-materiałowych do wyboru i pomóc w podjęciu najkorzystniejszej decyzji.
- Profesjonaliści określą też dokładny harmonogram prac, w którym określone będzie, ile czasu zajmą poszczególne etapy. Przedstawią ponadto wstępny kosztorys robót.
- Profesjonaliści chętnie pokażą, co do tej pory robili – choćby na zdjęciach.
- Dyplomy i certyfikaty ukończenia szkoleń to również czynnik wyróżniający.
- Istotną wskazówką będzie czysty, firmowy strój roboczy, czysty samochód z logo firmy i profesjonalny sprzęt.
Jeżeli już upatrzymy interesującą nas firmę, należy się z nią skontaktować i zadać kilka ważnych pytań: w jakiej dziedzinie się specjalizuje i na jakich materiałach pracuje. Warto też poprosić o uzasadnienie, dlaczego firma wybiera produkty te, a nie inne. Jeżeli otrzymamy obszerną i przekonującą odpowiedź, będziemy mieć pewność, że się na tym zna.
Trzeba też uważać na firmy, które tylko na podstawie informacji zebranych w czasie rozmowy telefonicznej ustalą cenę robocizny. Szanująca się firma, zanim przedstawi kosztorys, sprawdzi miejsce prac i określi jaki rodzaj materiałów będzie najodpowiedniejszy.
Firmy wykonawcze zrzeszone są też w stowarzyszeniach branżowych, np. parkieciarzy, tynkarzy czy glazurników (organizacje te podnoszą wiedzę i umiejętności pracowników).
Jak dogadać się z ekipą
Podstawą współpracy będzie szczegółowa umowa. Muszą być w niej zawarte następujące elementy:
- dokładny zakres prac, jakie mają być wykonane;
- cena za całość;
- termin rozpoczęcia i odbioru robót;
- rodzaj konsekwencji, jakie poniesie ekipa za niedotrzymanie terminu i innych warunków umowy.
Żeby uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości, możemy poprosić firmę o pisemną opinię na temat stanu ścian przed remontem. Może się bowiem okazać, że niedokładne położenie glazury firma będzie argumentować krzywą ścianą. Taka opinia ułatwi nam więc ewentualną reklamację. Dla naszego spokoju nie zaszkodzi też regularnie osobiście kontrolować pracowników w trakcie prac.
W przypadku dużych obiektów wyręczy nas inspektor nadzoru lub kierownik sprawujący pieczę nad całą inwestycją.
I co bardzo istotne – płacić należy dopiero po zakończeniu prac, gdy stwierdzimy, że efekt nas zadowala. Nie dajmy się namówić na płacenie zaliczek czy tzw. tygodniówek.
Uwaga na oszustwa
Zanim firma zakupi towar, musimy dokładnie sprawdzić, ile będzie go potrzeba. Znając powierzchnię do wykończenia i zużycie materiału obliczymy orientacyjną ilość towaru. Nieuczciwe firmy mogą naciągnąć nas na zbyt dużą ilość produktów, by potem zapłaconą przez nas nadwyżkę oddać do sklepu lub wykorzystać w inny sposób. Częstą praktyką firm, które same kupują materiał, jest świadome zaniżanie jego ilości i wraz z tym ceny. Później, już w trakcie prac, okazuje się, że jednak potrzeba więcej towaru i musimy dopłacać.
źródło: e-sciany.pl