› poradnik
11:20 / 21.05.2018

Jak szybko ustalić numer ewidencyjny działki?

Jak szybko ustalić numer ewidencyjny działki?

Zakup nieruchomości wiążę się z koniecznością zapoznania się z treścią księgi wieczystej. Znając numer działki, dotarcie do księgi wieczystej nie będzie kłopotem.

Co należy sprawdzić w księdze wieczystej?

Księgi wieczyste są jawne i powszechnie dostępne - każda osoba, która ma interes prawny do danej nieruchomości, ma prawo zapoznać się z jej treścią. Analizę zawartości księgi najlepiej powierzyć specjaliście – prawnikowi, który będzie wiedział, na co trzeba zwrócić uwagę. Najważniejszymi kwestiami będą m.in. weryfikacja, czy osoba podająca się za właściciela nieruchomości w rzeczywistości nim jest i sprawdzenie, czy nieruchomość nie została obciążona hipoteką.

Co składa się na numer działki ewidencyjnej?

Gdy znany jest poprawny numer działki ewidencyjnej nieruchomości, możliwe jest dotarcie do księgi wieczystej. Każda działka ma swój niepowtarzalny numer – identyfikator.

Aby upewnić się, że numer działki ewidencyjnej jest prawidłowy, warto wiedzieć, jak jest on zbudowany. Pełny identyfikator składa się z kilkunastu cyfr:

  • początkowe dwie cyfry to symbol województwa,
  • kolejne dwie cyfry to symbol powiatu (liczby 61 do 99 oznaczają miasta na prawach powiatu),
  • kolejne trzy cyfry to symbol gminy, przy czym trzecia cyfra jest symbolem rodzaju jednostki, np. 1 to gmina miejska, a 2 to gmina wiejska.

Przykładowy identyfikator wygląda tak: 286201_1.0110. Działka znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie miejskiej Olsztyn i ma numer 110.

Jak ustalić numer ewidencyjny działki?

Jeżeli nieruchomość została wystawiona na sprzedaż, jej numer można uzyskać od jej właściciela. Czasami zdarza się jednak, że jesteśmy zainteresowani działką, która nie jest oficjalnie wystawiona na sprzedaż. Co w takiej sytuacji?

Numer ewidencyjny działki można ustalić w Starostwie Powiatowym, w obrębie którego położona jest działka – wystarczy złożyć pisemny wniosek.

Gdy wizyta w Starostwie Powiatowym nie jest możliwa (np. bo działka leży na drugim końcu Polski), pozostaje skorzystać z serwisu internetowego Geoportal.gov.pl. Instrukcja tłumacząca, jak poruszać się po wskazanym serwisie i ustalić numer ewidencyjny działki, znajduje się na stronie Geoportal360.pl.

Mam numer działki – jak dotrzeć do księgi wieczystej?

Po ustaleniu numer ewidencyjnego działki pozostaje sprawdzić zawartość księgi wieczystej. Aby dotrzeć do księgi wieczystej, również można skorzystać z internetu – wystarczy użyć jednej z wyszukiwarek ksiąg wieczystych (np. Ksiegiwieczyste.pl).

Dostęp do księgi wieczystej za pomocą wyszukiwarki jest płatny. To jednak sposób, aby uniknąć kolejek i często kłopotliwego dojazdu do właściwego sądu.

Zdjęcie: Fotolia

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%