› budownictwo mieszkaniowe
11:50 / 15.02.2013

Jak szybko zdobyć mieszkanie komunalne?

Jak szybko zdobyć mieszkanie komunalne?

fot. Konrad Kosacz

Aby w Elblągu otrzymać mieszkanie z miasta, można, a nawet trzeba, wpisać się na listę oczekujących i cierpliwie czekać. Czasem kilka lat. Często bez skutku. Są jednak sposoby, by skutecznie ominąć kolejkę, decydując się na remont przydzielonego lokalu z własnej kieszeni. Jest tylko jedno „ale”. Trzeba spełnić określone warunki.

- Obecnie Departament Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych dysponuje lokalami mieszkalnymi z odzysku, które uwalniają się najczęściej po zgonie lokatorów oraz w wyniku przeprowadzonych na podstawie prawomocnych wyroków sądowych eksmisji – informuje Kamil Czyżak z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Lokale te, delikatnie mówiąc, są najczęściej w stanie bardzo dużego zniszczenia, wymagają kapitalnego remontu - dodaje. -  Odzyskiwane mieszkania, po przygotowaniu ich do użytku przez służby techniczne ZBK, w pierwszej kolejności wskazywane są jako mieszkania zamienne rodzinom z budynków zakwalifikowanych do rozbiórki.

Część lokali proponowanych jest do objęcia osobom i rodzinom umieszczonym na liście przydziałów lokali do adaptacji. Zaś osoby, które są zainteresowane przydziałem lokalu do remontu, składają w tym zakresie stosowne oświadczenie.Propozycje przydziału takiego lokalu kierowane są do zainteresowanych sukcesywnie, w miarę odzysku mieszkań. W ubiegłym roku mieszkanie w zamian za remont uzyskało 12 osób, a w tym roku wydano kolejne 4 pozytywne opinie.

Zasady przydziału mieszkań z zasobów gminy określone zostały w uchwale Nr VIII/156/2003  Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 26 czerwca 2003r. w sprawie określenia  „Zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Elbląga”, która stanowi, że warunkiem przydziału lokalu jest spełnienie określonych w uchwale kryteriów oraz uzyskanie pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej i umieszczenie na ostatecznej liście przydziału mieszkań na dany rok kalendarzowy.

O najem lokalu komunalnego mogą starać się osoby, które spełniają kryterium dochodowe, są zameldowane na stałe w Elblągu od co najmniej dwóch lat lub są zatrudnione na podstawie umowy o pracę od co najmniej jednego roku, powierzchnia mieszkalna dotychczas zajmowanego lokalu w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 4 metrów kwadratowych. W przypadku zamieszkiwania w lokalu osób niepełnosprawnych podwyższa się normę powierzchni mieszkalnej o 4 metry kwadratowe na każdą osobę z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz o 10 metrów kwadratowych na każdą osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Suma dodatkowej powierzchni mieszkalnej w przypadku osób niepełnosprawnych  nie może jednak przekroczyć łącznie 16 metrów kwadratowych.

Te zaś osoby, które chcą podjąć się remontu mieszkania muszą wiedzieć, że wysokość nakładów określa zarządca w oparciu o sporządzony w tym celu kosztorys. W przeliczeniu na jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania wynosi nie mniej niż 10 % wartości odtworzeniowej jednego metra  powierzchni użytkowej lokalu, przy czym  nie może przekroczyć 25%  wartości odtworzeniowej. Za prace remontowe  uważa się również modernizację mieszkania polegającą na zmianie systemu ogrzewania  na mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego, bądź wyposażeniu mieszkania w pomieszczenia i instalacje  higieniczno – sanitarne.

 

7
3
oceń tekst 10 głosów 70%