› bieżące
08:46 / 05.07.2013

Jak uchronić się przed promieniami UV. Porady kosmetyczki

Jak uchronić się przed promieniami UV. Porady kosmetyczki

fot. poradynazdrowie

Immunosupresja, fotostarzenie się skóry, nadprodukcja wolnych rodników, nowotwory skóry. Czy stosowanie kremów blokujących promienie UVA i UVB rzeczywiście pomaga uniknąć negatywnych skutków opalania? Jasna koszulka chroni skórę jak krem z filtrem 6. O tym jak można zapobiegać chorobom skóry i jak skutecznie chronić się przed słońcem, rozmawialiśmy z Darią Drutel, elbląską kosmetyczką.

Nowotwory skóry

 

Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na negatywne skutki promieniowania. Badania naukowe dowodzą , że osoby poniżej 21 roku życia nie mają całkowicie wykształconej bariery ochronnej na skórze.15 minutowa ekspozycja nastolatki na słońcu, powoduje takie same negatywne skutki jak 30 minutowa ekspozycja 40- latki w tym samym czasie. Według danych Departamentu Promocji Zdrowia, Biostatystyki i Analiz Głównego Inspektoratu Sanitarnego w fazie rozwojowej skóry wystepuje wysokie ryzyko zachorowalności na czerniaka.

 

Czym różni się promieniowanie UVA i UVB

 

5% promieni słonecznych docierających na ziemię to promienie UV. Są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i odziałują na organizm nawet w pochmurne dni. Wyróżniamy trzy typy promieni słonecznych: UVA, UVB i UVC. Ostatnie, nie wpływa na skórę, ponieważ nie przedostają się przez warstwę ozonową. Promieniowania UVA stanowi 95% promieniowania ultrafiloletowego. W przeciwieństwie do promieni UVB nie powodują symptomów bólowych. Promienie te wpływają na tworzenie się wolnych rodników, co przejawia się zwiotczeniem skóry, zaburzeniami pigmentacji, czy alergiami na słońce. Pozostałe 5% promieniowania ultrafiloetowego stanowią promienie UVB. Promienie te odpowiedzialne są za brązowy koloryt skóry po opalaniu, ale też poparzenia słoneczne i nowotwory.

 

Jak chronić skórę przed poparzeniami. Porady kosmetyczki

 

Jak w każdej dziedzinie życia, także korzystając ze słońca, trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem. Rozmawialiśmy z jedną z elbląskich kosmetyczek, w celu wskazania najskuteczniejszej metody ochrony przed słońcem.

 

Jak powinny chronić się przed słońcem osoby przyjmujące leki?

 

- Osoby przyjmujące leki, powinny wykazać się ostrożnością, ponieważ kontakt ze słońcem może spowodować takie reakcje jak wysypka, zaczerwienienia, czy przebarwienia skórne. Do preparatów fotouczulających należą substancje występujące w ogólnodostepnych tabletkach, czyli: barbiturany i sulfonamidy. Musimy uważać również zażywając leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kobiety przyjmujące środki hormonalne, czyli plastry lub tabletki antykoncepcyjne muszą stosować preparaty z wysokim filtrem, czyli te z faktorem 50 lub 100. Pamiętajmy, że żaden filtr, nawet "setka" nie uchroni nas w 100% przed promieniowaniem.

 

Jakie preparaty wybierać najlepiej?

 

- Wybierając się na plaże, czy też na spacer do miasta musimy posmarować się kremem z filtrem. Preparaty dostępne w drogeriach i aptekach są skuteczne i tanie. Ważna jest tu regularność ich stosowania, po upływie  3-4 godzin produkty te wsiąkają całkowicie w skórę, pozbawiając ją filtra ochronnego. Nie można również zapominać o ochronie głowy, a co za tym idzie włosów. Skóra głowy jest delikatna, narażona na promieniowanie słoneczne. Już 30 minut spędzonych na pełnym słońcu moze doprowadzić do trwałego uszkodzenia cebulek.

 

Co należy robić gdy dojdzie do poparzenia słonecznego?

 

- W przypadku poparzeń słonecznych polecam preparaty oparte na alantoninie. Alantonina przyspiesza proces gojenia się zmian skórnych i regenerację naskórka. Balsamy chłodzące wzbogacone powinny być o witaminę A i E. Stara metoda posmarowania ciała kefirem lub maślanką z pewnością przyniesie ulgę.

 

Dobre strony opalania

 

Promieniowanie ultrafioletowe wpływa na produkcje witaminy D i wydzielanie hormonów szczęścia, odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie. Do pozytywnych skutków zdrowotnych jakie są następstwem racjonalnego opalania należą:

- zapobieganie krzywicy;

- stymulacja układu nerwowego;

- przyspieszanie leczenia wielu zmian skórnych;

- regulacja przemiany materii;

- synteza witaminy D3;

- zapobieganie osteoperozie;

- regulacja gospodarki wapnia i magnezu.

Tabletki, kremy i olejki przyspieszające opalanie

Działanie preparatów przyspieszających opalanie opiera się na aktywizacji składników stymulujących produkcję melaniny. Używanie tych produktów nie jest szkodliwe, pozwala natomiast w szybkim czasie uzyskać opaleniznę, nie koniecznie naturalną. Na rynku jest cała gamów produktów tego typu zaczynając od balsamów jednocześnie brązujących ciało, mgiełek skracających czas opalania, kończąc na samopalaczach, dających nie najlepsze efekty. Tabletki przyspieszające opalanie oparte są na głównym składniku jakim jest beta-karoten. Beta-karoten to bezpieczna odmiana karotenu. Chroni przed działaniem wolnych rodników. Składnik ten stosuje się w celu przygotowania skóry przed ekspozycją na słońce, w przypadku zaburzenia wzroku o zmierzchu oraz przy leczeniu chorób skóry.


 

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%