› poradnik
15:48 / 22.03.2021

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Kto choć raz był na diecie, ten na pewno spotkał się z terminem “efekt jo-jo”. Zjawisko ponownego przybierania na wadze zazwyczaj ma swoje przyczyny w źle przeprowadzonej zmianie sposobu odżywiania. Efekt jo-jo wpływa niekorzystnie nie tylko na wygląd, ale również na samopoczucie. Jak go uniknąć?

Co to jest efekt jo-jo?

Na początek warto sprecyzować, czym właściwie jest efekt jo-jo. W najprostszym ujęciu to powtarzające się naprzemiennie chudnięcie i tycie. Przyjmuje się, że efekt jo-jo następuje, gdy w ciągu pięciu miesięcy przyrost masy ciała przekracza 10% wagi, która została osiągnięta podczas odchudzania. Przyczyną tego zjawiska bywa często restrykcyjna i źle zbilansowana dieta. Stosowanie głodówek i monodiet (diet opartych na jednym głównym produkcie, na przykład popularna dieta jabłkowa) znacznie spowalnia metabolizm. Częstym błędem, prowadzącym do efektu jo-jo, jest również brak aktywności fizycznej podczas odchudzania. Nie trzeba od razu zapisywać się na intensywny trening siłowy. Każda, nawet mała aktywność (spacer, taniec, joga) ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie - pozwala na utrzymanie właściwego bilansu energetycznego i poprawia metabolizm. Ostatnią przyczyną powstawania efektu jo-jo jest powrót do złych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety. Odchudzanie to długotrwały proces, więc żeby utrzymać jego efekty, trzeba dbać o siebie przez cały czas.

5 kroków, które pomogą Ci uniknąć efektu jo-jo

Pamiętaj, że każda rewolucyjna zmiana odżywiania powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem lub dietetykiem. Przed rozpoczęciem diety warto wykonać podstawowe badania. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć efektu jo-jo.

  • Stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę. Restrykcyjne monodiety bywają skuteczne, ale nie można z nich korzystać dłużej niż kilka dni. Dużo lepszym pomysłem jest racjonalny sposób żywienia, który zapewnia bezpieczne i umiarkowane tempo odchudzania. We wprowadzeniu w życie zdrowego jadłospisu z pewnością pomoże dieta pudełkowa. Firmy cateringowe mają w swojej ofercie różne programy dietetyczne, które umożliwiają stopniową utratę wagi. Poza tym każda dieta pudełkowa dostępna jest w kilku wariantach kalorycznych - bez problemu dobierzesz coś do swojego trybu życia. 
  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Jeśli nie jesteś typem sportowca, wyznaczaj sobie małe cele. Na początek wystarczy spacer trzy razy w tygodniu. Z czasem zwiększaj intensywność - idź na siłownię lub zrób trening zumby w domu. 
  • Porzuć złe nawyki. Największymi wrogami zdrowej diety są używki oraz wysoko przetworzona żywność. Nawet po zakończonym procesie odchudzania zwracaj większą uwagę na to, co jesz. Czytaj etykiety produktów. Unikaj artykułów, które w składzie mają cukry proste i tłuszcze trans.
  • Bądź cierpliwy. Każda zmiana wymaga poświęceń. Jeśli osiągniesz już wymarzoną wagę, stopniowo zwiększaj kaloryczność posiłków. W układaniu nowego jadłospisu z pewnością pomoże doświadczony dietetyk.
  • Pij dużo wody. Odpowiednie nawodnienie to podstawa zdrowego trybu życia. Woda wypłukuje toksyny z organizmu i wspomaga proces odchudzania. Daje także uczucie sytości, dzięki czemu rzadziej sięgasz po przekąski między posiłkami.
0
0
oceń tekst 0 głosów 0%